Ömeryan'da askerlerden tehdit: Gitmezseniz başınıza her şey gelebilir

  • 09:04 27 Eylül 2019
  • Güncel
MARDİN - Ömeryan'da son bir ay içerisinde yaşanan çatışmalardan sonra bölgede var olan gerginlik devam ediyor. Köy halkı, yasağın kalkmasının ardından jandarmaların köyleri gezerek, "Buralardan gidin yoksa başınıza her an her şey gelebilir" sözleriyle bazı ailelerin tehdit edildiğini iddia etti. 
 
Mardin’in Ömerli ve Nusaybin ilçelerinin kırsal bölgesini içine alan Ömeryan bölgesinde, 7 Eylül günü operasyona çıkan Polis Özel Harekât (PÖH), Jandarma Özel Harekât (JÖH) birlikleri ve korucular ile HPG’liler arasında çatışma çıkmış, PÖH Mardin Şube Müdürü Tufan Kansuva yaşamını yitirmişti. Ardından Mardin Valiliği tarafından Nusaybin'in Büyükkardeş (Cînata Muho) ve Küçükkardeş (Cînata Hiso) kırsal mahalleleri ile Ömerli'ye bağlı Sulakdere (Hacîya) ve Duygulu (Yestê) kırsal mahallelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Yasak sonrasında köy muhtarlarını Ömerli’de toplayan Jandarma Komutanlığı’nın ise muhtarları tehdit ettiği öne sürülmüştü. İlçeden son alınan bilgilere göre bölgede dağlık alanda bulunan bütün köyleri gezen askerlerin köylerde bulunan bazı aileleri hedef alarak “Burayı terk edin yoksa başınıza her an her şey gelebilir” dediği iddia edildi.
 
Önce muhtarlara daha sonra köylülere tehdit!
 
Yaşanan çatışmaların ardından günler geçmesine rağmen askeri birliklerin bölgede bekleyişi devam ediyor. Çatışmalardan sonra, 12 Eylül’de Ömerli İlçe Jandarma Komutanlığı’nın Ömeryan bölgesindeki 15 köy muhtarını telefonla aradığı ve muhtarları güneşin altında bekleterek tehditler savurduğu köy halkı tarafından aktarıldı. "Siz bizden değilsiniz, her köyde benim bir ajanım var" diyerek, köylülere tehditler savurduğu öne sürülen komutanın, çevre köylerde de yurttaşları tehdit ettiği kaydedildi. 
 
Üç aile köyü terk etti!
 
Köylerde özellikle belirli ailelerin kapısına gittiği iddia edilen askerin ailelere, "Buralardan gidin sizi bir daha görürsek her an başınıza her şey gelebilir" dediği belirtildi. Ovabaşı (Metina) köyünde bulunan bir aileyi de bu şekilde tehdit ettiği ifade edilen askerlerden sonra ailenin köyden çıktığı da gelen bilgiler arasında. Ovabaşı dışında aynı olayın yaşandığı iki köyle birlikte toplamda 3 ailenin tehditler yüzünden evlerini bırakıp gitmek zorunda kaldığı aktarıldı. İlçede ve Ömeryan bölgesinde çatışmalar nedeniyle yaşanan gerginlik devam ederken köylülerin bağ ve bahçelerine de rahat bir şekilde gidemediği öğrenildi.
 
Köylülerin bağ ve bahçeleri kurudu
 
Bunların yanı sıra çatışmaların ardından bölgenin farklı yerlerinde her gün yangın çıktığı belirtildi. Çıkarılan yangınlara müdahale edilmezken iki gün önce yine Ömeryan'da çıkan yangının da kendiliğinden söndüğü öğrenildi. Yangınlar nedeniyle bu sene bağ ve bahçelerinden en ufak bir verim alamadıklarını söyleyen yurttaşlar ise, "Bu sene ne bağbozumu yapabildik ne de bahçelerimizdeki ürünleri toplayabildik. Çıkan yangınlar yüzünden bütün toprağımız kurudu. Her sene bu oluyor. Artık ektiğimiz çıkmadan yanmış oluyor" diyerek, her sene yaşanan yangınlara tepki gösterdi.