Eril siyasetin ikinci kez hedefindeki Yıldız Çetin: Gürpınar ve Erciş’te ilkleri başardı

  • 09:12 24 Ekim 2019
  • Siyaset
Hikmet Tunç
 
VAN - Önce Gürpınar’da sonra da Erciş’te belediye eşbaşkanı seçilen Yıldız Çetin’in yerine iki kez kayyım atandı. Siyasete adım attığı günden bu yana erk zihniyetinin hedefinde olan Yıldız, Gürpınar’da da Erciş’te de kadınlar için ilkleri hayata geçirdi. 15 Ekim’de gözaltına alınarak, tutuklanan Yıldız, ifadesi sırasında arkadaşlarına dönerek, “Moralinizi bozmayın, serbest bıraksalardı şaşırırdım. Kayyım atamışlar, tutuklayarak gerekçelendirmek zorundalar” demişti. 
 
Hemşirelikten istifa ederek siyasete adım atan Yıldız Çetin, Van’da 2009 yılında Demokratik Toplum Partisi (DTP) Meclis üyesi olarak başladı. 2014 yerel seçimlerinde Demokratik Bölgeler Partisi’nden (DBP) Gürpınar Belediye Eşbaşkanı seçilen Yıldız, tek bir kadının dahi yer almadığı ilçe belediyesinde, kadına yönelik projeler geliştirmekle işe başladı. Belediyenin tüm birimlerinde fermuar (bir kadın, bir erkek) sistemini uyguladı.
 
Kadın eksenli belediyeciliği Gürpınar’da hayata geçirdi
 
İstihdam, eğitim, sağlık, sosyal ve kültürel alanlarda çalışmalara başlayan Yıldız, kadın eksenli belediyeciliği hayata geçirdi. Xwesor Kadın Kooperatifi ile ilçedeki kadınların kendi ekonomisini sağlamasını hedefledi. Kooperatif bünyesinde el becerileri kursu, lokanta, organik seralar açan Yıldız, kadınlarla omuz omuza emek vererek üretime katıldı. Yıldız ile birlikte kadınlar ilk kez emek boyutunun yanı sıra, ürünlerden maddi gelir sağlayabildi.
 
Yerine kayyım atanarak tutuklandı, sayısız soruşturma başlatıldı
 
İlçe sakinleri için yaptığı hizmetlerle ülke gündeminde örnek belediye eşbaşkanı olarak geçen Yıldız, kısa sürede kadınlar için birçok projeyi hayata geçirdi. 2016 yılında İçişleri Bakanlığı talimatıyla kayyım atanan DBP’li 86 belediyesi arasında Gürpınar’da yerini almıştı. Yerine kayyım atanan Gürpınar Belediye Eşbaşkanı Yıldız, 2017 Nisan ayında tutuklanarak cezaevine gönderildi. 7 ay sonra tahliye edilen Yıldız hakkında sayısız soruşturma açıldı.
 
Gürpınar’ın ardından Erciş’te kadınların gönlünü kazandı
 
Hakkında tutukluluğunu gerektirecek tek bir delil bulunmayınca, duruşma salonunda yaptığı yol, kütüphane, sağlık merkezi, kadın projeleri yargılandı. 31 Mart yerel seçimlerinde bu kez Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) Van Erciş Belediye Eşbaşkanı olarak yüzde 49,71 oy ile seçilen Yıldız, Gürpınar’da yarım bıraktığı projelerini bu kez Ercişli kadınlar için tek tek hayata geçirdi. 31 Mart günü seçilmesine rağmen defalarca oylar sayıldı. Oy sayma işleminin haftaları bulduğu ilçe belediyesinde farkı kapatamayan AKP, Yıldız’a mazbatayı vermek zorunda kaldı. Mazbatası verilen Yıldız hakkında,  devam eden soruşturmalara yeni soruşturmalar eklendi. İktidarın hiçbir baskısına boyun eğemeyen Yıldız, yerine kayyım atanacağını bile bile görevine dört elle sarıldı. Kendinden önceki eşbaşkan Diba Keskin de tutuklanmış, Yıldız onun projelerini hayata geçirmeyi hedeflemişti. İkinci kez iradesine kayyım atanan Erciş halkı Diba’yı nasıl bağrına bastıysa, Yıldız’ı da öyle benimsedi.
 
‘Kayyım atıyorlarsa da atasınlar benim vicdanım rahat’
 
19 Ağustos tarihinde HDP’li Mardin, Diyarbakır, Van büyükşehir belediyelerine atanan kayyımların HDP’li diğer belediyeleri de gasp edeceğini belirten Yıldız, “Benim içim rahat ben kısa sürede birçok projeyi hayata geçirdim. HDP’li belediye olarak şeffaf bir belediyeciliği benimseyerek Erciş halkına bir kez daha partimizin yerel siyasetini ispatladım. Kayyım atıyorlarsa da atasınlar. Benim vicdanım rahat” dedi. 
 
İfadesi dahi alınmayan Yıldız’ın yerine kayyım atandı
 
15 Ekim günü sabah saatlerinde Nusaybin, Hakkari, Yüksekova ve Erciş belediyesinin eşbaşkanları gözaltına alındı. Yıldız için hiçbir gerekçe bulamayan yargı ve güçleri dosyasına gizlilik kararı getirdi. Gözaltı süresi uzatıldıkça uzatılan Yıldız’ın ifadesi dahi alınmadan yerine kayyım atandı. 8 günün sonunda yargı karşısına çıkarılarak, “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan Yıldız, yerine kayımın atandığını öğrendiğinde ise arkadaşlarına söylediği, “Moralinizi bozmayın, serbest bıraksalardı şaşırırdım. Kayyım atamışlar, tutuklayarak gerekçelendirmek zorundalar” sözleriyle hafızalara kazındı.
 
Yıldız 6 buçuk ayda Erciş’te kadınlar için neler yaptı?
 
Devlet hastanesinin karşısında kadın konuk evi inşa edilerek, bağlı köylerden gelen hasta yakınları ile çocuklarının barınma ihtiyacı karşılandı. Her sabah hastane kapısında hasta yakınları ve yurttaşlara sıcak çorba dağıtımı sağlandı.
 
Bir kadın kompleksi inşa edilerek, içeresinde spor aktiviteleri, sosyal aktiviteleri yer aldı, el emeği kursları verildi. Kompleks bünyesinde çocuk kreşleri açarak, kadınların kurslara aktif bir şekilde katılımını sağladı. İlçe nüfusunun yoğun olduğu her bir mahallede kadının kompleksleriyle kadını yaşama aktif olarak dahil olması sağlayacak projeler hedefledi.
 
Kadına yönelik şiddetle mücadele kapsamında ilk şiddet hattı kuruldu. Kadına yönelik şiddette aciliyet arz eden mahallelerde kadınların başvuracağı istasyonlar yapıldı. Kapı kapı uzman ekiplerin (sosyolog, psikolog) katılımıyla kadınlara ulaşarak, şiddete karşı birçok seminer düzenlendi. Kadınlara şiddet konusunda farkındalık kazandırdı.
 
Kadınlara istihdam alanları yaratma amacıyla Erciş sahil bandının büyük bir bölümü kadınlara ayrılarak, büyük emeklerle yaptığı doğal ürünler, kurutmalıklar, el işi malzemelerini pazarlama fırsatı bulacaktı. Sahil ikinci etap için, sadece kadınların evlerinde yaptığı birçok ürün satışa çıkacaktı. Gelecek yıl bahar aylarında artık kadınların hizmetine açılacaktı. Seralar kurularak burada kadınların ürünleri pazarlama fırsatı sunulacaktı. 
 
100’e yakın kadına istihdam sağlayacak tekstil atölyesi faaliyete başladı. İki tane semt pazarı ihalesi yapılarak kadınların yoğunlukta çalışması için çalışmalar yürütüldü. Bunlardan biri Çelebibağ Mahallesi’nde diğeri Kocapınar Mahallesi’nde. Yukarı TOKİ’de kadınların istihdam edilebilmesi için bir kafe açıldı. Yine TOKİ’lerde mantı evi açıldı.