Hebûn ve Yadê Emine mücadeleleriyle sonsuzlaştı

  • 09:03 3 Temmuz 2020
  • Okumadan Geçme!
Dîcle Demhat
 
KOBANÊ - Kobanê’de katledilen Hebun Mele Xelil ve Emine Muhemed Weysi, öncü kadınların izinden giderek sonsuzlaştı. 
 
Kürt kadınlarının özgürlük mücadelesi ve direnişi Zarifelerden Beritanlara, Zilanlardan Avestalara, Saralardan Hevrinlere, Zehralara kadar bir gelenek olarak süre geliyor. Kararlı pratikleriyle var olan düzene karşı gösterdikleri duruşları savaş zihniyeti yürütenlerin her dönem hedefi oldular. Yürütülen baskı ve katliam politikalarına rağmen bir an olsun geri atım atmayan bu kadınlar, işgalcilere diktatörlüğe, sömürgeciliğe meydan okuyor.
 
Kobanê’nin Helincê köyünde 23 Haziran günü Türkiye’ye ait silahlı insansız hava aracı (SİHA) saldırısı sonucu katledilen Kongreya Star Fırat Bölge Koordinasyon üyesi Zehra Berkel, Kongreya Star Şeran Bölge Yönetimi Hebûn Mele Xelîl ile Emine Muhemed Weysi (Yadê Emine) ardılları gibi kadınlara mücadelesini miras bıraktı. 3 kadının katledilmesi ilk değildi. Her dönem öncü kadınlar hedef alınarak katledildi. Paris ve Silopi’de katledilen kadınların direnişi ardılları tarafından her dönem daha da güçlendirilirken bu seferde Kobanê’de kadınlar tekrar hedef alındı.
 
Komploya karşı özgürlük mücadelesinde yer aldı
 
Öncü kadınların mirasını devralanlardan biri olan Hebûn Mele Xelîl, 1999 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın komplo sonucu Türkiye’ye teslim edilmesinin ardından Kürt özgürlük mücadelesinde yerini alır.
 
Katledildiği Helincê köyünden olan ama Kobanê’nin doğu tarafına düşen Pêndir köyünde 1979 yılında doğup büyüyen Hebûn, 22 çocuklu ailenin 4’üncü çocuğu. Hebûn, annesini erken yaşta kaybeder. Babası ikinci bir evlilik yapan Hebûn, genç yaşında Kürt özgürlük mücadelesinde aktif olarak yer almaya başlar. Hebûn, köyde kadınlar ile toplantılar alır ve Abdullah Öcalan’ın fikirleri üzerinde tartışmalar yürütür. 
   
Kadınların intikamı için cephenin en önünde
 
Toprağına olan bağlılığıyla tanınan Hebûn, doğa ile arasında bir bağ oluşturur. Abdullah Öcalan’ın perspektiflerini yaşamında ve bulunduğu toplumda hayata geçirmek için çabalayan Hebûn, kendini her yönden eğitmek ve donatmak için okumalar yapar. Hebûn, Rojava Devrimi sürecinde Cizir Kantonu yönetiminde yer alır. Savaşın şiddetlenmesiyle birlikte kendisi Yekineyên Parastina Jin’da (YPJ) kardeşi ise Yekineyên Parastina Gel’de (YPG) yer alır. Ortadoğu’da kadın devrimini gerçekleştirmek için en ön saflarda direnen Hebûn, DAİŞ’in Kobanê saldırısı sırasında amansız bir direniş gösterir. Hebûn, yaralansa da direnişten geri durmaz ve Kobanê özgürleşene kadar mücadelesini sürdürür. Minbic’ın özgürleşmesinden sonra Minbic İç Güvenlik Güçlerinde yer alan Hebûn, bu süre zarfında kanser hastalığı ile mücadele eder. 
 
Sakine Cansız’ın direnişini feyz aldı
 
Hebûn hiçbir zaman kanser hastalığını önünde bir engel olarak görmez ve bu konuda da Sakine Cansız’ın direnişinden feyz alır. Tedavi için geldiği Cizir Kantonu’nda Kongreya Star çalışmalarına aktif olarak katılır. İlerleyen hastalığı onu ne yaşamdan ne de çalışmalarından koparamaz. Çevresinde güler yüzlülüğü, yaşam coşkusu ve yardımseverliği ile tanınan Hebûn bir dönem Sirin Bölgesi Kongreya Star çalışmalarında da yer alır. Hebûn, son üç aydır da Şêran Bölgesi’nin Kongreya Star Yönetimi’nde yer alır.
 
‘Kızına destek sunar’
 
Hebûn ile birlikte katledilen bir diğer isim ise 56’ı yaşındaki Emine Muhemmed Weysi. Helincê köyünde doğup, büyüyen Emine, okula gönderilmeden çocuk yaşta evlendirilir. Evlendikten sonra da Helincê köyünde yaşamına devam eden Emine, her Kürt annesi gibi toprağına ve ülkesine bağlı olur. 5 çocuğu olan Emine’nin kızı Mizgin de Kobanê’nin Kongra Star Koordinasyon üyeliğinde yer alır. Mizgin çalışmalarındaki başarısının temel kaynağı olarak da annesini gösterir. Emine, Kürt özgürlük mücadelesini önemseyip, kızı Mizgin’in kadın direnişinde daha aktif çalışması için destek sunar. Baas Rejimi’nin baskılarına rağmen kimliğinden taviz vermez. 
 
‘Alçak gönüllü biriydi’
 
Komşuları ve yakın çevresi Emine’yi alçak gönüllülüğü, güler yüzlülüğü ve misafirperverliğiyle tanınır. Güler yüzlülüğüyle çevresinin sohbetlerine katılır. Dışardan gelen misafirlere evinin kapısını her daim açık bırakan Emine, Baas Rejimi döneminde de her daim Kürt mücadelesi için çalışan kişilere evinin kapısını açar. Emine, her ne kadar hasta olsa da bütün eylem ve mitinglerde yerini alır. Her yurtsever anne gibi Emine de Kürt özgürlük mücadelesine destek vermek için eylem ve mitinglere katılır.