Zehra'nın mirasını kadınlar devralıyor

  • 09:09 4 Temmuz 2020
  • Okumadan Geçme!
 
KOBANÊ - Kongreya Star Fırat Bölge Koordinasyon üyesi Elmas Romi, devraldıkları Zehra Berkel’in mücadelesini anlattı. Elmas, “Zehra güç kaynağımızdı. Mirasını devralarak mücadelesini büyüteceğiz” dedi. 
 
Türkiye’ ye ait silahlı insansız hava araçları (SIHA) 23 Haziran’da Kobanê’nin Helincê köyüne yaptığı hava saldırısında Fırat Bölgesi Kongreya Star Koordinasyon üyesi Zehra Berkel, Şeran Bölge Yönetimi Hebûn Mele Xelîl ve Emine Muhemed Weysi katledilmişti. Saldırılara birçok kesimden tepki gelirken, kadınlar saldırıyı kadın kazanımlarına yönelik yapıldığını dile getirdi. Kadın mücadelesinde birçok alanda çalışma yürüten ve katledilen 3 kadından biri olan Zehra Berkel’i anlatan çalışma arkadaşı Kongreya Star Fırat Bölge Koordinasyon üyesi Elmas Romi, çalışma arkadaşları olarak her zaman Zehra’dan güç aldıklarını ifade etti.
 
‘Zehra benim için bir güç kaynağıydı’
 
Yaklaşık üç senedir Zehra Berkel’le Kongreya Star çalışmalarında yer aldığını dile getiren Elmas, daha önce de Zehra’yı tanıdığını sözlerine ekledi. Elmas, “Tabi Kongreya Star çalışmasından önce de arkadaşlığımız vardı. Zehra’nın mücadelesini tanımlamaya çalışsam da eksik kalabilir. Üç sene boyunca Kongreya Star’ın bütün çalışmalarını Zehra’yla beraber yürüttük. Her konuda görüşlerini alırdım. Bazen beraber çalışmalara giderdik. Zehra benle beraberken daha rahat olduğumu hissederdim. Çünkü bilirdim eksik kalırsam Zehra eksikliğimi tamamlayacak. Komün, meclis veya köylere aile ziyaretlerine gittiğimizde hep Zehra’ya şunu derdim, ‘İyi ki yanımdasın.’ Güçlü ve kendine güvenen bir kadın olduğu için, gittiğimiz her ortamda sevilirdi. Kendisine güvenirdi. Yaşamda bize güç veren bir kişiliği vardı. Çalışma arkadaşları olarak da her zaman ondan güç aldık. Onun mücadelesi, azmi hepimizi çalışmalarımızda geliştirdi” diye belirtti.
 
‘Yaşamdaki mücadelesiyle kadına öncülük ederdi’
 
“Mücadeleci, azimli ve fedakar” sözleriyle Zehra’yı tanımlayan Elmas, devamında şunları dile getirdi: “Her zaman düzenli bir şekilde çalışmasına gelirdi. Onun için çalışma yaşamın vazgeçilmeziydi. Kadın örgütlülüğüne çok önem verirdi. Her ne kadar çalışsa da, kadın özgürlüğü için çalışmasının eksik olduğunu söylerdi. Hiçbir zaman çalışmasını yeterli görmemişti. Zehra’nın ilk amacı bütün kadınların özgürlüğüydü. ‘Yaşadığım süre içerisinde kadının nasıl acılar çektiğini gördüm’ derdi. Kadın hareketinin oluşması, kadın özgürlüğü için bir adımdı. Zehra kendisini bu temelde yetiştirip bütün kadınlara ulaşma çabası içerisindeydi. Yaşamda en çok kadının acı çektiğini söylerdi. Özgürlüğe susamış kadınlara ulaşıp, kadın hareketini onlara anlatma çabası içerisindeydi. Acı çeken bütün kadınları hissederdi. Kongreya Star’a çalışma veya yaşamdaki sorunlarını paylaşmaya gelen kadınları dinlerdi. Bazen Zehra kadınları dinlerken ağlardı. ‘Bu kadınlar bu kadar acıya nasıl dayanıyor’ derdi. Kadınların başkalarına muhtaç olmaması ve kendi ayakları üzerinde durmaları için Zehra hep projeler üretmeye çalışırdı.”
 
‘Hep bir arayış içerisindeydi’ 
 
Zehra’nın kadının ekonomideki yerini görünür kılmak için çalışmalarına ağırlık verdiğini aktaran Elmas, Kobanê’nin batısında kadın ekonomisi için birçok projeler üreterek kadınlara destek olduğunu söyledi. Elmas, “Bu projelerini bütün Fırat Bölgesi’nde gerçekleştirme çabasındaydı. Kadınlara nasıl ulaşırım diye hep düşünür ve bir arayış içerisine girerdi. Bu halka hep hizmet etmek isteyen bir kişiliğe sahipti. Yaşamın her anından kendisini sorumlu görürdü. Onun yaşama karşı olan duyarlılığından kaynaklı herkes tarafından sevilirdi. Sadece kadınlarla arkadaşlık kurmuyordu, çocuklarla çocuk olurdu, büyüklerle büyük olurdu, kadın erkek ayırımı yapmadan herkesle ilişkilenirdi. Bazen beraber çıktığımızda, Zehra’yı görenler büyük bir sevinçle karşılardı. ‘Heval Zehra bütün Fırat Bölgesi seni tanıyor’ derdim, o da gülerdi onaylayarak” sözleri ile Zehra’nın kişiliğini anlattı. 
 
‘Kadın mücadelesini daha da büyüteceğiz’
 
Zehra’nın yüreklerine büyük umutlar ektiğini ifade eden Elmas, sözlerini şu şekilde sonlandırdı: “Şahadetinden bütün Kongreya Star üyeleri ve Özerk Yönetim Kurum ve meclislerdeki yoldaşları olarak etkilendik. Bize yoldaşlığını, sevgisini, mücadele ve direnişini bıraktı, bu bizim için en büyük mirastır. Bizim güç kaynağımızdı. Yoldaşları olarak bu mirasa sahip çıkmamız için Zehra’nın hayallerini gerçekleştirip, onun mücadeleci ve direniş yolunun takipçileri olacağız. Yoldaşları olarak Zehra’nın anılarını hep yaşatacağız. Öncü kadınların mirasını devralan Zehra’nın mirasını bizler devralacağız.”