Aladağ'da denetimcilerin eğitim almadıkları doğrulandı

  • 15:23 11 Aralık 2017
  • Hukuk

 

ADANA - Aladağ'da 11'i öğrenci 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 24 öğrencinin de yaralandığı yurt faciasıyla ilgili birleştirilen dava yargılamasında, yurtta denetim yapan görevlilerin hiçbir eğitim almadıkları ortaya çıktı. Sanıklar diğer yurtlarda da aynı şekilde denetimlerin yapıldığını söyledi. 
 
Adana'nın Aladağ ilçesindeki Özel Aladağ Kız Öğrenci Yurdu'nda, 29 Kasım 2016'da çıkan yangın sonucu 11'i öğrenci olmak üzere 12 kişinin yaşamını yitirdiği, 24 öğrencinin de yaralandığı faciayla ilgili sanıkların yargılanmasına devam edildi. Aralarında Yurt Müdürü Cumali Ali Genç'in de bulunduğu 6'sı tutuklu 7 kişi hakkında açılan dava ile İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilisi 7 isim hakkında açılan davanın birleştirilmesi sonrası 14 sanıklı davanın 4'üncü duruşması, Kozan Ticaret Odası Konferans Salonu'nda görüldü. 
 
'Birinci derece sorumlular mahkemeye çıkıyor'
 
Duruşma öncesinde faciada yaşamını yitiren çocukların aileleri, salon önünde kısa bir açıklama yaptı. Aileler adına yaptığı açıklamada, yaşanılan ölümlerde birincil sorumluluğu olan kamu görevlilerinin bugün mahkemeye çıkacağını dile getiren Av. Ömer Gökhan Çelik, aileler ve hayatını kaybeden çocuklar için bir kez daha hukuk talep etmek için burada olduklarını söyledi. 
 
Eğitim Sen Adana Şube Başkanı Feray Aytekin Aydoğan da, halka ayrılmayan kamusal kaynakların cemaatlere peşkeş çekildiğini belirterek, "2 milyonun üzerinde çocuk, okul öncesi ve ilkokul döneminden itibaren ailesinden uzak her türlü istismara açık, eğitimci niteliği olmayan kişilerin, cemaatlerin eline teslim edilmeye devam ediyor" dedi. 
 
Yapılan açıklamaların ardından duruşma salonuna geçildi. Duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar, mağdur ve sanık yakınları ile çok sayıda avukat katıldı. 
 
Mahkemenin geçen duruşmada istediği bilirkişi raporuna ilişkin talebine herhangi bir cevap verilmediği belirtildi. Geçen duruşmalarda kayıt alınırken bu duruşmada kayıt alınmadığı görüldü.
 
'Herhangi bir eğitim almadım'
 
Duruşmada ifadesi alınan sanık Bayram Aydın, Kaymakamlık'ta görevli olduğunu ve yangın ya da iş güvenliği konusunda eğitim almadığını söyledi. Kaymakamlık görevlendirmesiyle 2014 ve 2015 yıllarında sanıklar arasında bulunan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Arı ile birlikte denetim için Aladağ Özel Kız Öğrenci Yurdu'na gittiğini söyleyen Bayram, "İlçe Milli Eğitim'in verdiği 45 maddelik formu, evet-hayır diye cevaplandırarak denetimi gerçekleştiriyoruz. Herhangi bir yangın denetimi olduğunu bile bilmiyordum. Bu konuda eğitim de almadım" dedi. 
 
'Tatbikat olup olmadığını sormadık'
 
Yangınla ilgili neye bakması gerektiğini dahi kimsenin söylemediğini ifade eden Bayram, "Yangın levhaları, yangın tüpleri olduğuna bakıyorduk. Formda olmadığı için yangın tatbikatı olup olmadığını sormadık" diye belirtti. Denetimleri sırasında yangın merdiveninin olup olmadığına baktıklarını, kapıların açık ve kullanılır durumda olduğunu ileri süren Bayram, kapıların hangi maddeden yapıldığını ise hatırlayamadığını söyledi. 
 
'Teknik olarak bir şey bilmiyorduk'
 
Kaymakamlık'ta bilgisayar işletmeni olarak görev yaptığını söyleyen sanıklardan Cihan Ünal da, Şube Müdürü Davut Gökçe ile birlikte yurtta denetleme yaptıklarını söyledi. Denetim için bir eğitim almadıklarını belirten Cihan, savunmasında şunları söyledi: "Denetimi Şube Müdürü yapıyordu. Ben sadece imza atıyordum. Denetimden sonra hazırlanan raporun ne olduğu veya ne yapıldığını bilmiyorum. Yangın levhaları vardı. Yangın çıkışı merdivenlerinin yanında perde yoktu. Teknik olarak bir şey bilmiyorduk. Yangından sonra bunların olacağını öğrendik. Yangın tatbikatı ile ilgili ne ben ne de başkası bir şey sormadı. Diğer yurtlarda da denetim yapılıyordu. Raporlar düzenlendiğinde bilgim oldu. Ben raporu düzenledim ve şube müdürüne verip gittim." 
 
'Yangınla ilgili bir eğitim almadım'
 
Ardından savunması alınan İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Davut Gökçeli ise, Kaymakamlığın görevlendirilmesiyle Özel Öğrenci Yurtları Yönetmenliği kapsamında denetim yaptıklarını ifade etti. Davut, savunmasının devamında şunları söyledi: "Yangınla ilgili bir eğitim almadım. Benim yaptığım denetim özel öğrenci yurtları yönetmenliği ile yaptığım bir denetimdir. Ben teknik personel değilim, eğitim almadım. Yurt açılması sırasında özel yurtlarla ilgili 18 şart yerine getirilmeden açılmasına izin verilmemesi gerekiyor. Bu yurt 2010 yılında dönüştürülmüş. Dönüştürülmesi sırasında Sağlık, Bayındırlık ve İskan Müdürlüğünden olumlu raporlar alarak açılmıştır. O zamandan beri Bayındırlık'tan, itfaiye konusunda değişiklik anlamında herhangi bir talep gelmemiştir." 
 
Duruşma sanıkların dinlenmesiyle devam ediyor.