‘Türkiye’de çocuklara yönelik koruyucu ve önleyici politikalar oluşturulmalı’

  • 09:06 19 Haziran 2019
  • Çocuk
DİYARBAKIR - Çocukların şiddetin birçok türüne maruz kaldığını belirten  Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin Ortaklık Ağı üyesi Ebru Engin, bu konuda politikaların oluşturulması gerektiğini söyledi. Ebru ayrıca, "Meclis’te Çocuk Hakları Komisyonu’nun kurulması gerekiyor” dedi. 
 
Dünya Çocuk Hakları Sözleşmesi imzacılarından Türkiye'de ne yazık ki çocuk hakları gereğince bir türlü işlemiyor. Maddelerin işletilmemesi ise beraberinde çocuğa yönelik şiddeti, cinsel istismarı, emek istismarı ve çocuk işçiliğini getirmeye devam ediyor. Mayıs ayı raporlarına göre, 14 çocuk katledilirken, 27 çocuk ise cinsel istismara maruz bırakıldı. Yaşananları değerlendiren Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin Ortaklık Ağı üyesi Ebru Engin, Türkiye’de çocukları korumaya ilişkin mekanizmaların ve haklarını bilme durumlarının yetersiz olduğuna dikkat çekti.  
 
Şiddetin önlenmesi alanında çalışmalar yürütülüyor
 
Ortaklık ağının çalışmaları hakkında bilgi veren Ebru, şunları kaydetti: “Sivil toplum örgütünü attırarak çocuğa karşı şiddetin önlenmesi alanında çalışmalar yürütüyoruz. Bu ağ sahadan doğru çocuklarla çalışmıyor daha çok politika geliştirme alanında çalışıyor. 'Çocuğa karşı şiddeti nasıl kanıtlayabiliriz? Nasıl veri toplayabiliriz? Ve nasıl raporlayabiliriz?' üzerinden tartışmalar yürütüyoruz. Bir yandan bunun çalışmalarını yürütüyoruz diğer yandan da üye olan örgütlerinde bu konuda kapasitelerini artırmaya çalışıyoruz.”
 
‘Çocuklar şiddetin birçok türüne maruz kalıyor’
 
Şiddetin birçok tanımının olduğunun altını çizen Ebru, ekonomik, sosyal, fiziksel, zekâ ve eğitim ile toplumsal cinsiyet rollerinin şiddetle ilgili güç dengesini çocukların lehine ya da aleyhine çevirebilecek durumlar olarak ele alınabileceğini dile getirdi. Eşitsizliğin ve ayrımcılığın olduğu yerlerde dahi çocuğa yönelik şiddetin olduğunu ifade eden Ebru, “Özellikle eğitim anlamında çocuğun istediğinin önüne geçilmesi çocuk şiddetidir” diye belirtti. 
 
‘Çocuk Hakları Komisyonu kurularak şiddet önlenebilir’
 
Şiddetin kaldırılması için kişileri cezalandırmak yerine şiddeti önleyecek bir yaklaşımı temel almak gerektiğini vurgulayan Ebru, önleyici yaklaşım içerisinde de yapılabilecek çok fazla şey olduğunu belirtti. Ebru, erken uyarı sistemlerinden çocuklar için hazırlanacak başvuru mekanizmalarına, cezasızlıkla mücadeleden çocuk dostu kentlerinin oluşturulmasına kadar yapılabilecek çok sayıda maddenin olabileceğini kaydetti. Ebru, “Örneğin tüm çocuk dernekleri ve Çocuğa Yönelik Şiddetin Önlenmesi İçin Ortaklık Ağı’nın bu konuda politikalar oluşturması gerekiyor. Yine Meclis’te Çocuk Hakları Komisyonu’nun kurulması ve bu komisyonun çocuklar açısından politikalar oluşturulması gerekmektedir” ifadelerini kullandı.