Çocuklar yerel yönetimlerden ne istiyor?

  • 09:14 22 Haziran 2019
  • Çocuk
İSTANBUL - Yerel yönetimler seçilirken siyasetin gündeminde göz ardı edilen en önemli talepleri çocuklar dile getiriyor. İstanbul’da yaşayan çocuklar, parktan, kreşe, hayvanlar için mamadan, kadına yönelik şiddetin, yoksulluğun son bulması ve trafik ışıklarına kadar bir yönetimin yapması gerekenleri hatırlatıyor. 
 
Ülkede, kentte, ilçede, mahallede belirli aralıklarla yönetim değişirken, bu süreçlerde en fazla göz ardı edilen ise çocukların nasıl kentlerde yaşaması gerektiği. Yetişkinler seçim süreçlerine dahil olurken, yerel yönetimlerin çocuklar için nasıl bir alan yaratması gerektiğini çocuklara sorduk. 
 
‘Park isterim’ 
 
İstanbul’da mikrofon uzattığımız Havin, “Ben de oy vermek istiyorum. Oy vermiş olsaydım hangi partiye verirdim bilmiyorum. İstediğime verirdim. Ama ailemin kime oy verdiğini bilmiyorum” dedi.  “Çocuklar için ne yapılmasını istersin” sorusuna ise “Çocuklar için park olsun istiyorum. Ama çok abartılmasın. Çiçekler olsun. Her taraf güzel olsun onu isterdim” şeklinde ifade etti.
 
‘Kazalara karşı önlem alınsın’ 
 
Enes, babası ve annesinin farklı adaylara oy verdiğini belirterek, “Hak yerini bulmalı. Ben çocuklar için park, trafik kazalarının önlenmesini için mahallede trafik ışıklarının olmasını istiyorum” dedi. 
 
‘Yoksullara yardım etsin’ 
 
Belediyenin çocuklara ve yoksullara yardım etmesini isteyen Hira, “Fakir çocukları görüyorum. Eşyaları yok, üzülüyorum. Diyorum ki belediye onlara yardım etsin. Çocuklar için de parklar yapılsın. Eğlenceli olsun. Kaydıraklar olsun. Salıncak olsun” dedi. 
 
‘Kadına şiddet olmasın’
 
Sadece oyun alanı istediğini dile getiren Ömer, “Bizim mahallede oyun alanları az var. Oyun alanları olsun. Salıncak olsun, kaydırak olsun, çiçekler olsun” dedi. 
 
Herkesin iş sahibi olmasını istediğini ifade eden Nurcan da, “Herkesin çalışmasını istiyorum. Kadınlara şiddet olmamasını istiyorum. Dünyada güzel yerler olsun. Çocukların istediği yerler olsun. Parklar eğlenceli olsun. Doğada yeşillik istiyorum. İnsanlara güvenmek istiyoruz. Benim hayalim isteğim bu” şeklinde vurguladı.
 
‘Dersler 20 dakika, teneffüsler 40 dakika olsun’
 
Gamze de öncelikle park isteyerek, “Her şey ücretsiz olsun. Bir de büyük bir park yapsınlar. Her şey karışık olsun. Lunapark olsun. Bir de dersler 20 dakika teneffüsler 40 dakika olsun” diye konuştu. 
 
‘Ücretsiz kreş istiyorum’  
 
Ücretsiz kreş olmasını isteyen Sinem de şunları söyledi: “Okul kursu, yüzme kursu, karate kursu olsun istiyorum. Bir de mahallemizde hayvanlar için mamalar konulmasını istiyorum. Onlar için evler yapılmasını istiyorum. Kendimi koruyabilmek için karate kursu olsun istiyorum. Babam da annem de karate kursuna gitmemi istiyor. Ben de gitmek istiyorum.”