Çocuklarla 'Çocuk Hakları Forumu' düzenlendi

  • 16:52 23 Kasım 2019
  • Çocuk
DİYARBAKIR - Çocuk Hakları Forumu'nda konuşan çocuklar, Çocuk Hakları Sözleşmesi’ndeki 54 maddelik haklarını çocuklara anlattı.
 
Göç ve İnsani Yardım Vakfı, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları dolaysıyla Diyarbakır’da Çocuk Hakları Forumu düzenledi. Forumun yapıldığı otelin konferans salonuna Kürtçe, Dimilkî  ve Türkçe “Yaşım küçük hakkım büyük”, “Çocuk yaşamdır yaşamı tüketme”, Sanayide değil, okulda çekiçle değil, kalemle var olmak istiyorum” yazılı dövizler asıldı Vakfın kuruluş ve 9 yıllık çalışmalarını içeren sinevizyon gösterimiyle başlayan forumda, 9 çocuk, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin 54 maddesini konu konu katılımcı çocuklara anlattı.
 
‘Çocukların fikir ve önerileri dikkate alınmalı’
 
Forumun açılış konuşmasını yapan Göç ve İnsani Yardım Vakfı başkanı Selvi Tunç, hedeflerinin haklarına ilişkin çocukların fikir ve önerilerinin de olacağını kamuoyuna duyurmak olduğunu ifade etti. Forumun gerçekleştirilmesinde çocukların büyük rol oynadığını belirten Selvi, “Yapılan forumla kamu otoriterlerine çocuk haklarına dair yapılacak çalışmalarda çocuklarında fikir ve önerilerinden hareketle politika geliştirmelerini amaçladık” dedi. 
 
Çocuklar anlattı
 
Yapılan konuşmanın ardından foruma katılan 9 konuşmacı çocuk, Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesinde yer alan, eğitim, din, dil, sağlık ve yaşam hakkı, savaş alanındaki çocuklar ve ihlal edilen hakları, şiddetin tanımı ve türevlerini anlattı. Bir çocuk ise eğitim ve istismarda yaşanan sorunlara ilişkin konuşma yaptı. 
 
Forumun sonuç bildirgesinin daha sonra kamuoyuyla paylaşılacağı ve BM’ye mektup gönderileceği belirtildi.