Küçük yaşıyla Efrîn’i kaleme aldı

  • 10:01 8 Aralık 2019
  • Çocuk
Sozda Oremar
 
ŞEHBA - 15 yaşındaki Xelîl Musa, “Rastiya Efrînê” isimli kitabı kaleme alarak, Türkiye ve ona bağlı grupların Efrîn’e dönük saldırılarını anlattı. 
 
Türkiye ve ona bağlı gruplar 20 Ocak 2018’de Kuzey ve Doğu Suriye’nin Efrîn kentine havadan ve karadan operasyon başlatmış ve saldırılar sonucu katliamla yüz yüze kalan binlerce Efrînli Şehba bölgesine göç etmek zorunda kalmıştı. Ailesi ile Şehba’ya göç edenlerden biri de Xelîl Musa isimli 15 yaşındaki Efrînli çocuk. Yaklaşık iki yıldır Şehba’da yaşayan Xelîl, üç bölümden oluşan “Rastiya Efrînê”(Efrîn Gerçekliği) isimli kitabı kaleme aldı. Küçük yaşına rağmen Efrîn’deki tanıklıklarını kaleme alan Xelîl, kitabında savaş öncesi Efrîn’deki yaşamı, saldırılar sonrasında yaşananları ve Şehba’ya taşınma süreçlerini ayrı ayrı bölümlerde anlatıyor. 
 
Efrîn’in Şiyê ilçesine bağlı Remedana köyünden olan Xelîl, kitabını anlattı. 
 
‘Arkadaşlarımın suçu neydi?’
 
“Ben aile ve akrabalarımın neler yaşadığına tanık oldum  yaşadıklarımızı bu kitap yoluyla anlatmaya çalıştım” diyen Xelîl, “Ben daha öncede şiir yazıyordum ancak üzerimize gelen saldırının şiddetini görünce, Efrîn’de kaldığımız 58 günü yazmak istedim. Kitabımın adı ‘Rastiya Efrînê’dir. İlk bölüm Efrîn doğası, halkı, köy, ilçe, şehir ilişkilerini, ikinci bölümde ise savaşta yapılan saldırılar, son bölümde ise Şehba’ya yaptığımızı göçü anlattım. Buraya geldik burada da durmadılar yine bombalar yağdırdılar. Til Rifat’ta 8 arkadaşımızı katlettiler. Arkadaşlarımın suçu neydi?” diye sordu. 
 
‘Biz neden ölüyoruz?’
 
Til Rifat’ta katledilen arkadaşları için ayrıca şiir de kaleme alan Xelîl, “Tüm dünya çocukları iyi yaşarken biz neden ölüyoruz? Eğer insan hakları yada çocuk hakları denilen bir şey varsa o zaman bu ölümleri görsünler susmasınlar. Biz çocukların ölmesini istemiyoruz ancak dünya sessiz. Efrîn çocukları çok öldük kimse sesini çıkartmadı. Herkes kendi dili, dini ile toprağında yaşıyor. Neden biz Kürtler yaşamıyoruz? Bizde bu dünyaya karşı birlik olup varlığımızı kurumalıyız” şeklinde konuştu.