‘Ortak ve özgür kodlar için anadil şart!’

  • 10:01 10 Aralık 2019
  • Çocuk
Medya Üren
 
DİYARBAKIR - Önce Çocuklar Derneği Başkanı Cevahir Sadak Düzgün, “Çocuklarımızın ortak ve özgür yaşamın kodlarını öğrenmesi için hepimizin anadilimizi koruması gerekir” dedi.
 
Kürt dili üzerinde yasak ve baskılar en çok çocukları etkiliyor. Anadillerinden mahrum edilmek istenen Kürt çocuklar, her geçen gün özlerinden uzak tutuluyor. Önce Çocuklar Derneği ile yok edilme tehlikesiyle yüz yüze kalan Kürt dili ve kültüründen uzak, anadilde eğitim hakkı tanınmayan çocuklar için mücadele ediliyor. Ayrıca kurulan dernekte çocuk hakları, spor, eğitim, ekoloji, teknoloji ve cinsiyet eşitliği üzerine çocuklara yönelik etkinlikler de gerçekleştiriliyor.
 
Önce Çocuklar Derneği Başkanı Cevahir Sadak Düzgün, Kürt dili ve kültürü odaklı çalışmalarını ajansımıza anlattı. Aynı zamanda “Dil ve Kültür Ağı” adlı topluluğa üye olan Cevahir,  dilin çocukların yaşamında büyük bir etkiye sahip olduğunu belirtti. 
 
‘İlk eğitim ana dil’
 
Çocukların evde ilk önce anadillerini öğrendiğini ve büyüdükçe dil şiddetine maruz kaldığını ifade eden Cevahir, “Çocukların ilk öğrendiği ve eğitim olarak gördüğü şey anadilidir. Zamanla büyüyen çocuklar okula başladıktan sonra dışarıda dil şiddetine maruz kalıyor. Bu da çocuk üzerinde travma yaratmakta. Böylelikle çocuk adım adım yaşamlarından ve kendi özünden uzak düşüyor. Bunun için bu politikaları iyi bilmemiz ve tespit etmemiz gerekir. Bu politikaları doğru tespit edemezsek çocuklar farklı bir kimlik alırlar, bu da büyük bir tehlike olur” diye belirtti.
 
‘Çocuklar en çok aile ortamında öğrenir’
 
Dernek olarak bu gibi travmatik hasarların önüne geçmek için çalıştıklarını ifade eden Cevahir, Kürt dilini geliştirmek için de çalışma yapmak istediklerini söyledi. Cevahir, “Çocukları teşvik etmek için dernek olarak çeşitli etkinlikler düzenledik. Bu etkinliklerimiz güzel sonuçlandı. Çocukların en çok öğrenecekleri alan aile ortamıdır” dedi.
 
‘Ortak ve özgür yaşamın kodlarını öğrenmeliler’
 
Çocukların kendi haklarını bilmesi gerektiğine vurgu yapan Cevahir, konuşmasının devamında şunlara yer verdi: “Çocukların güzel hikayelerle büyümesini istiyoruz. Ortak ve özgür yaşamın kodlarını öğrenmeleri gerekir. Kendi haklarını savunmalılar. Bu minvalde biz de 3 aydır ‘Mikrofon’ adlı projemizi başlattık. Aynı zaman Sur’da çocuklar için etkinlik düzenledik. Amacımız çocukların keyif alarak dil ve kültürlerini öğrenmesidir. Duyarlı olan herkesin bu projemize destek vermesi gerekir.”
 
‘Dil ağımızı genişletmeliyiz’
 
Cevahir, 23 Kasım günü 45 sivil toplum temsilcisinin de katılımıyla “Dil ve Kültür Ağı” kurduklarını söyledi. Cevahir, “Yaptığımız toplantıda arkadaşlarımızın çoğunluğu anadilini geliştirmek ve korumak için bir ağ kurması gerektiğini söyledi. Bizler biliyoruz ki dilimiz büyük bir saldırı altında. Bu saldırılar karşısında herkesin duyarlı olması gerekir. Çocuklarımızın kişiliklerini açık yaşamasını istiyorsak, dil ağımızı genişletmemiz gerekir. Bu da herkesin görevidir” ifadelerini kullandı.