Şırınga çikolata yiyen 2 çocuk hayatını kaybetti

  • 14:57 12 Aralık 2019
  • Çocuk
DİYARBAKIR - Ankara'dan sonra Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde de bir çocuğun şırınga çikolatadan dolayı yaşamını yitirdiği öğrenildi.
 
Ankara'da 5 gün önce 7 yaşındaki Mert Yağız Köksal'ın okul kantininden aldığı şırınga çikolatayı yerken fenalaşarak yaşamını yitirmesinin ardından, benzer bir ölümün Diyarbakır'da da yaşandığı ortaya çıktı.
 
Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesi Seyrantepe Mahallesi'nde 7 yaşındaki Umut Bilgi, 25 Kasım 2019’da okul çıkışında, okul yakınında bir marketten aldığı şırınga şeklindeki çikolatanın kapağının boğazına kaçması sonucu ambulansla Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne kaldırıldı. 9 gün yaşam mücadelesi veren 7 yaşındaki Umut Bilgi'nin, 5 Aralık 2019 tarihinde yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybettiği öğrenildi.
 
Çikolata üreticisi firma: İlk yardım bilmedikleri için...
 
Kocaeli'nin Gebze ilçesinde "şırınga çikolata" üretimi yapılan firmanın mali işler müdürü Yüksel Uçkun, 7 yaşındaki Mert'in hayatını kaybetmesinin ardından açıklama yaptı. Yüksel, "Birkaç firma daha üretiyor. Bizim ürünümüz olduğuna dair net bilgi yok. Tarım ve Orman Bakanlığı'nın izniyle üretiyoruz" dedi. Konuya ilişkin tam bir açıklama yapabilmek için Adli Tıp raporunu beklediklerini söyleyen Yüksel, ölümlerin sorumluluğunu "okulda ilk yardım bilmeyenlere" yükledi: "Bu üzücü olay çocuklarımızı teslim ettiğimiz okullarda ilk yardımı bilen hiç kimsenin olmadığını ortaya çıkarmıştır. Okulda öğretmenlerden bir kişi ilk yardımı bilmiş olsaydı belki çocuğumuz yaşıyor olacaktı. Okulun hemen karşısında sağlık ocağı olmasına rağmen olaya zamanında müdahale edilmediği ortadadır."