Selwa Ahmed: Amacımız kimsesiz çocukların haklarını savunmak

  • 10:09 17 Mayıs 2020
  • Çocuk
Sara Şêx Hesen
 
HELEB-  Şêx Meqsûd’da kurulan Kimsesiz Çocukları Sahiplenme Derneği Yöneticisi Selwa Ehmed,  “Derneği açma amacımız, çocukların haklarını savunma ve bu çocukların toplum içerisinde kendilerini yalnız görmelerini engellemektir" dedi.
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de yıllardır süren savaşta binlerce çocuk yaşamını yitirdi. Çoğu çocuğun ise ebeveynleri yaşamını yitirdiği için Kuzey ve Doğu Suriye Özerk yönetimi tarafından korunmaya alındı. Heyva Sor a Kurd, Şêx Meqsûd Genel Meclisi ve Eşrefiyê Genel Meclisi desteğiyle, Heleb’in Şêx Meqsûd mahallesinde “Kimsesiz Çocukları Sahiplenme Derneği”ni kurdu.
 
Derneğin açılış amacına dönük konuşan Kimsesiz Çocukları Sahiplenme Derneği Yöneticisi Selwa Ehmed, derneğin amacının savaşta kimsesiz kalan çocukları bir araya getirerek haklarını savunmak olduğunu belirtti.
 
‘Böyle bir derneğe ihtiyaç vardı’
 
Savaştan en çok çocukların etkilendiğini ifade eden Selwa, Şêx Meqsûd bölgesinin en çok savaştan etkilenen semt olduğuna dikkat çekti. Selwa, "Toplum içerisinde en çok savaş kurbanı olan kesim çocuklardır. O nedenle savaşın olumsuzlukları da ön plana çıktı. Elbette ki bu da en çok çocukları etkiliyor. Birçok çocuğun ailesi savaş ortamında yaşamını yitirdi. O ailelerin çocukları kimsesiz kaldı. O yüzden de İnsan Hakları İnisiyatifi, Heyva Sor a Kurd, Şêx Meqsûd Genel Meclisi ve Eşrefiyê Genel Meclisi desteğiyle, Kimsesiz Çocukları Sahiplenme Derneği kuruldu. Şêx Meqsûd merkezinde açılan bu dernek tüm kimsesiz çocukların ihtiyaçlarını karşılayacaktır" diye konuştu.
 
'Amacımız kimsesiz çocukların haklarını savunmaktır'
 
En önemli amaçlarının, çocukları bir araya getirerek haklarını savunmak olduğunu söyleyen,Selwa, bu vesileyle de çocukların gelecekte toplum içerisinde büyük bir rol sahibi olacaklarının altını çizdi. Selwa, “Bu çabayla, çocuk haklarını sömüren kişilerin önünü almak ve toplumsal ahlakı büyütmek istedik. Her anlamda onların yanında duracağız ve kendilerini kimsesiz ve sahipsiz hissetmelerine asla izin vermeyeceğiz” dedi.
 
‘Çocuklar için disiplin oluşturduk’
 
Dernekte şimdilik dört kimsesiz çocuğun olduğunu ifade eden Selwa, derneğin geniş olduğunu sözlerine ekledi. Selwa, konuşmasının devamında şunları belirtti: "İki yatak odası var ve bir de okumalarını gerçekleştirebilmeleri için etkinlik odaları mevcut. Şimdi de oyunları için bir bölüm ayarlamaya çalışıyoruz. Onlar için bir disiplin oluşturduk. Her gün sabahları kalktıkları zaman ilk önce spor ve kahvaltı yapıyorlar. Daha sonra dersleri başlıyor. Onlar için dersler Kürtçe ve Arapça olarak veriliyor. Ayrıca farklı saatlerde televizyon izleme ve çocuk programları da var. Dernekte, çocuklar disiplinli bir şekilde eğitiliyor." 
 
'Kimsesiz çocuklara sahip çıkmamız gerekiyor'
 
Selwa, toplumdaki insanlara, insan hakları savunucularına, Çocuk hakları örgütlerine seslenerek, kimsesiz çocukların hakkını savunabilmek için destek çağrısında bulundu. Selwa, "Çocuk, toplumun geleceğidir. Çocuklara sahip çıkmak topluma sahip çıkmaktır. Elimizdeki imkânların tamamını kimsesiz çocukların hayatını korumak için kullanacağız" diye ekledi.