ABD’de kadınlar kürtaj hakkı için alanlarda

  • 14:05 22 Mayıs 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - ABD’de kadınlar ülke genelinde düzenledikleri eylemlerle kürtaj yasaklarını protesto etti.
 
ABD'de birçok eyalette kürtajın yasaklanmaya başlamasının ardından kadınlar meydanlara indi. Ülke genelinde binlerce kişinin katıldığı eylemlerde kürtaj yasakları protesto edildi.
 
Cumhuriyetçi eyaletlerde kabul edilen kürtaj karşıtı yasalar Yüksek Mahkemede temyize götürülüyor. Ancak ABD Başkanı Donald Trump'ın atamaları sonucunda muhafazakârların çoğunluğa ulaştığı Yüksek Mahkeme'nin bu temyiz başvurularını geri çevirmesi olası görülüyor. 
 
Kürtaja karşıtlarının temel amacının, kadına kürtajı anayasal hak kapsamına alan 1973 tarihli kararın geri döndürülmesini sağlamak olduğu belirtiliyor.
 
En sert kürtaj yasağı Alabama’da 
 
Öte yandan geçen hafta Alabama eyaletinde, şimdiye kadarki en sert kürtaj karşıtı yasa kabul edildi. Yasa, annenin sağlığının tehdit altında olduğu durumlar dışında kürtajı yasaklıyor. Ensest ilişki ya da cinsel saldırı sonucu meydana gelen hamileliklerde dahi kürtaja izin verilmiyor. Alabama'da yasalaşan düzenleme, cinsel saldırı sonucu hamile kalan bir kadına kürtaj yapan doktorun, cinsel saldırıda bulunan erkekten daha fazla hapis cezası almasına da yol açıyor.
 
Georgia, Kentucky, Missouri ve Ohio eyaletleri de kürtajı sınırlayan yeni yasalar geçirmek isteyen diğer eyaletler. Bu yılın başında Yüksek Mahkeme, Louisiana eyaletinde yeni kürtaj kısıtlarının uygulamaya sokulmasına engel olmuştu. Ancak karar ufak bir farkla alınmıştı ve bu yıl yeniden mahkemenin gündemine gelecek.