ABD-Meksika sınırında büyük utanç

  • 10:15 26 Haziran 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - ABD'ye yasa dışı yollardan geçmeye mecbur kalarak, Meksika sınırındaki Rio Bravo nehrinde hayatını kaybeden El Salvadorlu Oscar Alberto Martinez Ramirez ve 11 aylık kızı Valeria'nın görüntüsü bebek Alan Kurdi’yi hatırlattı.
 
ABD'ye yasa dışı yollardan geçmek zorunda bırakılan  ve Meksika sınırındaki Rio Bravo nehrinde hayatını kaybeden El Salvadorlu Oscar Alberto Martinez Ramirez ve 11 aylık kızı Valeria'nın görüntüsü tepki çekti. Görüntülerde Valeria'nın babasının tişörtü içinde, boynuna sarılmış bir şekilde hayatını kaybettiği görülüyor.
 
ABD'nin Meksika sınırında sığınma başvurusu yapmak için bekleyen Oscar Alberto, pazar günü ABD'ye yasa dışı yollardan geçmeye mecbur bırakıldı. Önce kızıyla nehri geçen Oscar, kızını ABD tarafında bırakarak eşi için geri dönerken, kızının nehre kapıldığını gördü. Kızı Valeria için tekrar geri dönen Oscar, Valeria'ya ulaşmasına rağmen akıntıya kapılarak kızıyla birlikte hayatını kaybetti.
 
Arama kurtarma çalışmaları 12 saat sürdü
 
Eşi ve kızının akıntıya kapıldığını gören Avalos'un, yetkililerden yardım istemesinin ardından Oscar ve Valeria'yı arama-kurtarma çalışmaları başladı. Yaklaşık 12 saat süren arama-kurtarma çalışmalarının ardından Oscar ve Valeria'nın cenazelerine,Puerto Mexico köprüsünün 500 kilometre uzağında ulaşıldı. 
 
Valeria'nın babasının tişörtü içinde, boynuna sarılmış bir şekilde bulunan cenazesi, 2015 yılında Muğla'dan Yunanistan'a şişme botla geçmeye çalışan ve botun alabora olmasıyla hayatını kaybeden Alan Kurdi'yi hatırlattı. 
Oscar'ın eşi Tania Vanessa Avalos yakınlarıyla birlikte yaklaşık iki aydır Meksika'nın kendilerine insani vize verdiğini belirtti.
 
Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador "Bu çok acı bir durum. Her zaman söyledik, ABD ne kadar çok kişiyi reddederse, çölde veya nehri geçerken ölen o kadar kişi olacak” açıklamasını yaptı.