İlhan Omar’dan, Donald Trump’a: Faşist olduğuna inanıyorum

  • 13:12 19 Temmuz 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Kongre üyesi İlhan Omar’ı bir kez daha ırkçı söylemlerle hedef alan ABD Başkanı Donald Trump’a tepki yağdı. İlhan Omar, Donald Trump için, “Onun bir faşist olduğuna inanıyorum” diyerek tepki gösterdi.
 
Kongre üyesi İlhan Omar’ı bir kez daha ırkçı söylemlerle hedef alan ABD Başkanı Donald Trump’a tepki yağdı. ‘ABD tarihinin en tehlikeli başkanı’ olarak nitelenen Donald Trump’ın artık vadesinin dolduğu belirtilirken, İlhan Omar’a ise destek yağdı.
 
Kadın Demokrat Kongre üyeleri hakkındaki “Geldiğiniz yere geri dönün” şeklindeki ırkçı çıkışına bir yenisini daha ekleyen Trump, bu üyelerden biri olan Somalili Müslüman siyasetçi İlhan Omar’ı ayrıca hedef gösterdi.
Kuzey Carolina’da bir miting düzenleyen Donald Trump, İlhan’ı El Kaide’ye destek vermekle, Yahudi karşıtı olmakla ve 11 Eylül saldırılarını küçümsemekle suçladı. 
 
Donald Trump’ın bu tavrı ABD siyasetinde büyük tepki çekerken, İlhan Omar’a destek mesajları yağdı.
 
Demokrat başkan adayları ve Kongre üyeleri, Donald Trump’ın ‘başkanlık kampanyası’ olarak kullandığı bu ırkçı çıkışlarını sert bir dille eleştirdi, mitingde yükselen tezahüratları da ‘rezillik’ olarak değerlendirdi. 
 
‘Donald istikrarsız bir ortam yaratıyor’
 
Donald Trump’ın hedefinde olan Kongre üyelerinden Alexandria Ocasio-Cortez, “Başkan, milyonlarca Amerikalıyı tehlikeye attı. Onun söylemleri pek çok insan için tehlikeli. Bu sadece Kongrenin üyelerine yönelik bireysel bir tehdit değil, tüm insanların hakları olduğunu düşünen herkesi, mesela İlhan’ı, tehlikeye atacak istikrarsız bir ortam yaratıyor” dedi.
 
Demokratların 2020 başkan aday adaylarından Bernie Sanders ise, Donald Trump’ı ‘ABD tarihinin en tehlikeli başkanı’ olarak niteledi. Bernie, “Trump, toplumdaki en aşağılık ve rahatsız edici akımları destekliyor. Bu nefret ve ırkçılık onu kamçılıyor. Ülke tarihimizdeki bu en tehlikeli başkana karşı birlikte mücadele etmeliyiz” ifadelerini.
 
Öte yandan bazı kesimler de İlhan Omar’ın güvenliğinden duydukları endişeyi dile getirdi.
 
Kongrenin Afro-Amerikalı üyelerini temsilen kurulan Congressional Black Caucus üyesi Bobby Rush, “Trump bir Kongre üyesinin güvenliğini tehdit etti. Bu olayı bambaşka bir noktaya taşıyor” dedi.
 
‘Onun bir faşist olduğuna inanıyorum’
 
Öte yandan İlhan Omar da bir açıklama daha yaptı ve “Bu başkanın ırkçı olduğunu daha önce söylemiştik. Onun bu ırkçı ifadelerini kınıyoruz. Onun bir faşist olduğuna inanıyorum” dedi.