ABD’den çocuklara 'tecrit' kararı

  • 10:33 22 Ağustos 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - ABD'de 1997 yılından bu yana uygulanan yasanın yürürlükten kalkmasıyla beraber çocuklar, süresiz olarak barınma merkezinde tutulabilecek. İnsan hakları savunucuları karara tepkili.
    
ABD İç Güvenlik Bakanlığı, ABD'deki göçmen barınma merkezlerinde 18 yaşından küçük olan çocukların 20 günden fazla tutulmasını yasaklayan yasanın yürürlükten kaldırıldığını duyurdu. ABD'ye yasa dışı yollarla gelen çocukları etkileyecek olan yeni düzenlemenin 60 gün içinde süresiz olarak yürürlüğe gireceğini belirten Bakanlık, 1997 tarihli yasanın Orta Amerika'dan gelen göçmen sayısının artması nedeniyle artık işlevini yitirdiğini savundu.
 
Çocuklar dışarıya çıkamayacak
 
Yeni düzenlemenin geçerli olmasıyla birlikte ABD'de çocuklar artık dışarıya çıkmalarına izin verilmeksizin, süresiz olarak bu merkezlerde tutulabilecek. Ancak Donald Trump yönetiminin girişimiyle yapılan bu düzenleme insan hakları açısından muhalefetteki Demokratların ve insan hakları savunucularının eleştirilerine neden oluyor. Ayrıca bu merkezlerdeki yaşam koşullarının da insanlık onuruna aykırı olduğuna dikkat çekiliyor.
 
Göçmen çocuklar ailelerinden ayrılıyor
 
ABD yönetimi geçen yıl da çocukları sınırda ailelerinden ayırarak başka barınma merkezlerine götürmeye başlamıştı. Kamuoyunda tepkiye neden olan bu uygulamaya, gelen sert eleştirilerin ardından altı hafta içinde son verilmişti. Ancak ACLU adlı insan hakları örgütü kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, sınırlarda bu uygulamanın devam ettiğine ve Meksika sınırında bir yıl içinde binlerce göçmen çocuğun ailelerinden ayrıldığına dikkat çekti.
 
ABD Başkanı Donald Trump, aileleri başka bir ülkenin vatandaşı olsa da ABD'de doğan çocukların doğrudan ABD vatandaşlığı alma hakkına da son vermek istiyor.