Fransa’da iklim eylemlerine polis saldırdı

  • 10:26 22 Eylül 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Fransa’da yapılan iklim gösterilerine katılım diğer ülkelere göre sınırlı kalırken, çıkan olaylarda en az 100 kişinin gözaltına alındığı duyuruldu.
 
Küresel İklim Grevi eylemleri dünya çapında yayılarak devam ediyor. Fransa’nın başkenti Paris’te cuma günü yapılan eyleme 10 bini aşkın kişi katılırken, dün de birçok şehirde halk sokağa indi. Başkent Paris’teki eyleme polise göre 16 bin, organizatörlere göre ise 40 bine yakın kişi katıldı. Lyon’da polise göre 5 bin kişi eylemlere katılırken, Strasburg ve Grenoble’daki eylemcilerin sayısı da binlerle ifade ediliyor. Ayrıca Bordeaux, Metz, Rouen, Nancy, Marsilya, Tours, Angers, Bayonne ve 
Caen gibi şehirlerde resmi rakamlara göre toplamda 10 bini aşkın kişi, iklim için eylemdeydi.
 
Organizatörlere göre ise, eylemlere katılım polisin verdiğinden çok daha fazla idi.
 
Paris’te 100 gözaltı
 
Sarı Yelekliler’in 45’inci haftasındaki eylemlerinin de olduğu dün düzenlenen iklim gösterilerinde çok sayıda noktada polisle çatışmalar yaşandı. Polis ile Black Block adlı gruba mensup oldukları iddia edilen eylemcilerin çatışmasında yüzlerce kişi yakalandı veya kontrolden geçirildi.
 
Paris Valiliği’ne göre olaylarda en az 163 kişi yakalanırken, bu kişilerden 99’u gözaltına alındı. Eylemlerin yasaklandığı alanlarda 300’ü aşkın kişi de polis tarafından kısa süreliğine alıkonuldu.
 
Toulouse’de kitleye polis saldırdı
 
Fransa’nın Toulouse şehrinde de iklim ve hava değişimi için ekolojistler alana çıktı. Cuma günkü eyleme 5 bine yakın kişi katılırken, dünkü eyleme de binlerce kişi katıldı. Eylemcilerin önü polis tarafından sık sık kesilirken, kitle kortejin yönünü değiştirerek farklı bir alana doğru yürüyüşe geçti. Göstericileri ablukaya alan polis kitleye biber gazı ile saldırdı. Uzun süre devam eden eylem daha sonra kitlenin dağılması ile sona erdi.