Kilisedeki inceleme sonuçlandı: 770 kişi cinsel istismara maruz bırakıldı

  • 10:21 13 Kasım 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Almanya'daki Protestan Kilisesi'nde geçen yıl başlatılan inceleme sonucunda birçoğu çocuk olmak üzere 770 kişinin cinsel istismara maruz bırakıldığı belirlendi. 
 
Katolik Kilisesi'nde 2010 yılında ortaya çıkan cinsel istismar suçlarının ardından Almanya'daki Protestan Kilisesi'nde de geçen yıl inceleme başlatılmıştı. Alman Protestan Kilisesi, kurum içi değerlendirmenin sonuçlarını açıkladı. Alman Protestan Kilisesinin (EKD) Dresden kentindeki yıllık toplantısında konuşan Piskopos Kirsten Fehrs, ülke genelindeki vakaların incelenmesi sonucunda 770 kişinin cinsel istismara maruz bırakıldığının tespit edildiğini ve bu kişilerin birçoğunun kiliselerin himayesinde bakılan çocuklar olduğunu duyurdu.
 
‘Kilise'nin attığı adımlar yetersiz’
 
Kirsten, cinsel istismarın önlenmesi ve hesaplaşılması amacıyla gelecek yıl için ayrılan 1,3 milyon Euroluk bütçenin 1 milyon Euro artırılacağını ve cinsel istismara maruz kalanların bu sürece daha fazla dâhil edilebilmesi için bir danışma konseyi kurulacağını söylerken, cinsel istismara uğrayanların sözcüsü Kerstin Claus, Kilise'nin attığı adımların yetersiz olduğunu belirtti.
 
Kilisenin cinsel istismarla mücadele etme konusunda uzun süre tereddüt yaşadığını ve çok geç kaldığını söyleyen Kerstin, Kilise’nin şu an istismara uğrayanların ihtiyaçlarına odaklanması ve tazminat anlaşmalarının şeffaf bir şekilde yapılması gerektiğini kaydetti.
 
Vatikan'ın en önemli sorunlarından biri
 
Almanya'da, Katolik kilisesi ile ilgili yayınlanan bir raporda, 1946 ile 2014 yılları arasında 3677 cinsel istismar olayı yaşandığı belirtilmişti.
Katolik Kilisesi içerisinde uzun yıllar önce dillendirilmeye başlanan çocuklara yönelik cinsel istismar ve taciz, Vatikan'ın en önemli sorunlarından biri. ABD, Avrupa ve Avustralya'daki Katolik kiliselerinde görev yapan birçok rahip ve kardinal çocuklara cinsel istismar ya da görev bölgelerinde yaşanan istismarları örtbas etmekle suçlanıyor.
 
Kaynak: DW Türkçe