Zimbabve’de 200’den fazla fil yaşamını yitirdi

  • 14:35 13 Kasım 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Zimbabve’de kuraklık nedeniyle 2 ayda 200’den fazla filin hayatını kaybettiği duyuruldu. Kuraklık nedeniyle bu sayının artabileceği tahmin ediliyor. 
 
Zimbabve’de kuraklık nedeniyle son 2 ayda 200’den fazla filin yaşamını yitirdiği açıklandı. Mana Pools ve Hwanga Ulusal Parkı’ndaki yüzlerce fili ve aslanın, sulak alanlara nakledileceği belirtiliyor. 
 
Hwange Ulusal Parkı yakınlarındaki Jutshume köyü sakinleri su ararken kuyuya düşen bir yavru filin görüntülerini paylaştı. Köy halkının fili kurtararak doğaya saldığı, ancak filin yukarı çekilirken bacağının kırıldığı kaydediliyor. 
 
Botsvana sınırı yakınlarındaki köyün civarında yaşayan hayvanlar Maitenge barajından su içiyorlardı. Ancak baraj 2005’te yıkıldı ve bölge çoraklaştı. 
 
Hayvanlar başka bölgelere nakledilecek
 
Fransız haber ajansı AFP'ye göre, Yaban Hayatını Koruma Dairesi, kuraklık nedeniyle 600 fil, iki aslan sürüsü, bir yaban köpeği sürüsü, 50 bufalo, 40 zürafa ve 2 bin antilobun başka bölgelere nakledileceğini duyurdu. Yetkililer, yeterli yağış olmaması halinde çok sayıda filin hayatını kaybedebileceğini söylüyor.
 
Ülkede tahminen 85 bin fil yaşıyor
 
Zimbabve'de 85 bin filin yaşadığı tahmin ediliyor. Ancak son yıllarda etkili olan kuraklık sonucu otlama alanlarının azalması ve su kaynaklarının kuruması nedeniyle ülkedeki ulusal parklar ve koruma alanlarının en fazla 55 bin fili barındırabileceği söyleniyor. 
 
Birleşmiş Milletler (BM), kuraklık yüzünden ülkede kırsal kesimde yaşayan ve ülke nüfusunun üçte birini oluşturan beş milyon kişinin gıda kriziyle karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulunmuştu.