İran’daki gösterilerde 21 kişi katledildi

  • 13:53 17 Kasım 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - İran’da hükümet karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 21'e yükseldi.
 
İran’da benzine yapılan zammı protesto etmek için önceki gün başlayan eylemler yayılarak sürüyor. Birçok şehirde halka gerçek mermi kullanan İran güvenlik güçlerinin saldırısında Doğu Kürdistan İnsan Hakları Örgütü Hengaw’ın bildirdiğine göre yaşamını yitirenlerin sayısı 21’e yükseldi.
 
Halka gerçek mermiler ile saldırı gerçekleşti
 
Protestolar başlar başlamaz İran güvenlik güçlerinin gerçek mermi ile saldırması sonucu Kirman eyaletine bağlı Sircan şehrinde bir eylemci yaşamını yitirmişti. İran güvenlik güçlerinin, eylemlerin devam ettiği Kürdistan bölgesinin Kirmanşan, Meriwan, Sine, Îlam, Şaabad, Serpêlzehaw, Urmiye, Salmast,Ciwanro kentleri ile İran’ın  İsfahan, Tebriz, Şiraz, Kerec, Yezd, Buşehr ve Sari kentlerinde halka gerçek mermilerle saldırdı.
Protesto eylemine katılan halk, polis ve güvenlik güçlerinin gerçek mermilerine taşlarla karşılık verdi. Birçok protesto eyleminde çatışmalar da yaşandı.
 
Hengaw: 21 kişi yaşamını yitirdi
 
Hengaw, Ciwanro’da 14, Sine’de 1, Meriwan’da 6 gösterici olmak üzere toplamda 21 kişinin açılan ateş sonucu yaşamını yitirdiğini belirtti. Hengaw, özellikle Ciwanro kentinde göstericilere karşı İran güvenlik güçlerinin çok sert müdahale ettiğini bazı eylemcilerin güvenlik güçlerinin silahlarının dipçiklerinin darbesi ve işkenceyle katledildiklerini açıkladı. Hengaw yapılan saldırılar sonucu Ciwanro’da 52,  Kirmaşan’da 15, Sine’de 25, Merîwan’da 50 olmak üzere toplamda 142 kişinin yaralandığı bilgisini paylaştı. Ayrıca gösterilerde güvenlik güçlerinin gerçek mermi kullandığı ve biber ile göz yaşartıcı gaz ile saldırdığı gelen bilgiler arasında.
 
Meriwan’daki gösterilerde katledilen eylemcilerden 3’ünün isimleri şöyle: Osman Nadrî, Mêhran Tak ve Şaho Welîdî.
 
Ciwanro’da hayatını kaybedenlerden 2’sinin ise isimleri şu şekilde: Kawe Mihemedî ve Hemze isimli bir gösterici.
 
Bankalar ve belediye binası ateşe verildi
 
Gün boyu protestoların devam ettiği ve polis ile İran güvenlik güçlerinin gerçek mermi ile halka saldırdığı Ahvaz eyaletine bağlı Behbehan şehrinde İran Milli Bankası’nın şubesi, Kerec’e bağlı Ferdis şehrinde Millet Bankası şubesi, Tahran’ın Pars semtinde Sina Bankası’nın şubesi, Meriwan’da Ensar Bankası’nın şubesi, Sine’de Mesken Bankası’nın şubeleri ile Tahran’ın Endişe semtindeki Besic Karargahı ve Tahran’a bağlı Salihiye kasabasının belediye binası ateşe verildi.
 
İnternet kesildi, okullar tatil edildi
 
İran rejimi, protestoların kitlesel olduğu Meşed, Kirmanşan, Ahvaz, Şiraz ve Meriwan gibi kentlerde internet hatlarını kesti. Başkent Tahran ve Kerec'deki protesto eylemleri nedeniyle yollar trafiğe kapatılırken Tahran, Şiraz, İsfahan, Kirmanşan, Hürremşehr, Kerec, Abadan ve Hürremşehr'de okullar da tatil edildi.
 
Yine protestoların en yoğun olduğu ve rejim güçlerinin bir göstericiyi katlettiği Şiraz’da da okullar tatil edildi.