ABD’de ‘bekaret testi’nin yasaklanması için yasa teklifi

  • 12:49 5 Aralık 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - ABD’de, Temsilciler Meclisi ve Senato “bekaret testi” uygulamasının yasaklanması için çalışma başlattı. 
 
ABD’li rapçi T.I.’nın 18 yaşındaki kızını her sene jinekoloğa götürerek, “bekaret testi” yaptırdığını açıklamasına tepki gösteren siyasetçi kadınlar, çocuğu istismar eden bu cinsiyetçi uygulamanın yasaklanması için çalışma başlattı. New York eyaletindeki Demokrat siyasetçi Michaelle Solages, “Bu açıklamayı duyduğumda tiksindim. Kadınlara ve çocuklara karşı şiddetin bir türü. T.I.’ın sözleri ve kızına yaptığı kabul edilemez" dedi.
 
New York Eyaleti Kadınlar ve Kız Çocukları Konseyi Başkanı ve Vali Sekreteri Melissa DeRosa de “Bu uygulama rahatsız edici, tıbbi bir değeri yok ve eyaletimizde olmamalı” diye konuştu.
 
Yasa teklifi sunuldu
 
New York’ta hem Temsilciler Meclisi hem de Senato’da bu uygulamanın yasaklanması için iki ayrı girişim başlatıldı. Uygulamanın yasaklanması için sunulan yasa teklifi, Noel tatilinin ardından Ocak ayında görüşülmeye başlanacak. 
 
Siyasetçi Michaelle Solages’in ilk imzacısı olduğu tasarı, iki partiden de destek aldı. Yasa kabul edilirse bu uygulama yasa dışı kabul edilecek ve yapan doktorların lisansları iptal edilecek. Ayrıca doktorlara adli suçlama yöneltilmesi de seçenekler arasında.
 
Testin tıp merkezleri dışında yapılması halinde ise bu uygulama cinsel saldırı olarak kabul edilecek.
 
ABD’de bekaret testine dair federal bir yasa bulunmuyor.
 
Bekaret testi dünya çapında yasaklanmalı
 
Bir kişinin vajinal cinsel ilişki yaşayıp yaşamadığını tespit etmeyi amaçlayan testte kadınların veya kız çocuklarının kızlık zarının (her kadında olmayabilir) yırtılıp yırtılmadığı doktorlar tarafından inceleniyor.
 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ‘bekaret testi’nin 20 ülkede yaygın bir uygulama olduğunu fakat bunun hiçbir tıbbi faydası olmadığını söylüyor.
 
WHO bu uygulamanın acı verici, aşağılayıcı ve kadınlar için travmatik olduğunu belirtiyor.
 
Dünya Sağlık Örgütü’nün yanı sıra BM İnsan Hakları Komitesi ve BM Kadın Hakları Komitesi bekaret testinin dünya çapında yasaklanması çağrısında bulunuyor.
 
Kaynak: BBC Türkçe