Hindistan’da bir çocuk sistematik cinsel istismara maruz bırakıldı

  • 12:50 13 Aralık 2019
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Hindistan’da bir çocuk, çok sayıda erkeğin sistematik cinsel istismarına maruz bırakıldı. Öğretmenlerinin açığa çıkardığı istismar olayının ardından çocuk, koruma altına alınırken, cocuğu istismara maruz bırakan babası ve 3 arkadaşı ise tutuklandı. Diğer failler hala aranıyor.
 
Hindistan'da bir erkek, çocuğunu arkadaşlarının cinsel istismarına maruz bıraktı. Cinsel istismar, çocukla aynı mahallede oturan öğretmenlerin “evde garip bir şeyler olduğunu” okul yönetimine bildirmesi üzerine araştırıldı. Okul yönetimi, bir kadın örgütü ile temasa geçerek avukat talebinde bulundu. Okulda avukatın çocukla yaptığı görüşmede çocuk, annesinin de kendisinin de tecavüz ve cinsel istismara maruz bırakıldığını açıkladı.
 
Çocuk koruma altına alındı
 
Çocuk, 20 eylülde çocuk esirgeme kurumu yetkilileri tarafından korumaya alındı. Yapılan sağlık kontrolünde, çocuğun sistematik cinsel istismara maruz bırakıldığı doğrulandı. Başlatılan soruşturma kapsamında çocuğun babası dahil 4 erkek, “tecavüz ve çocuk istismarı” suçundan tutuklandı. Polis, istismar faili olduğu belirtilen 5 kişinin daha yerlerini tespit etmeye çalışıyor. Polisin elinde ailenin tanıdığı, evlerine girip çıkan yaklaşık 25 erkeğin ismi ve fotoğrafları bulunuyor.
 
Yaşadıklarını avukatlara anlatan çocuk, 2 yıldır kendisini cinsel istismara maruz bırakanların, babası tarafından eve getirildiğini söyledi. Avukatları, çocuğun en az 30 erkek tarafından cinsel istismara maruz bırakılmış olabileceğini ifade etti.
 
Hindistan'da çocuklara yönelik cinsel istismar çok sık yaşanıyor. Cinsel istismarda failler ise genellikle en yakındaki erkekler, akrabalar, komşular oluyor.
 
Hindistan'da tutulan resmi kayıtlara göre, erkekler 2017'de 10 bin 221 çocuğu cinsel istismara maruz bıraktı. Son yıllarda çocuklara yönelik işlenen suçlarda büyük bir artış gözleniyor.
 
Kaynak: BBC Türkçe