Chelsea Kadın Futbol Takımı’ndan ilk: Antrenmanlarda regl takvimi

  • 13:22 17 Şubat 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Chelsea Kadın Futbol Takımı, performansı artırmak ve yaralanma oranlarını azaltmak için antrenman programlarını oyuncuların adet döngülerine uyarlayan ilk futbol kulübü oldu.
 
İngiltere’nin Chelsea Kadın Futbol Takımı, futbol tarihinde bir ilke imza atarak futbolcuların regl dönemine göre antrenman programı hazırladı. Kadın oyuncuların performansını arttırmak ve yaralanmaların önünü almak isteyen kadın takımı, bu yöntemle bir ilke imza atmış oldu. İndependent’e konuşan Teknik Direktör Emma Hayes, oyuncuların enerjisinin ve ruh halinin döngülerinden doğrudan etkilendiğini fark ettikten sonra bu düzenlemeyi yaptıklarını söyledi.
 
‘Erkeklerle ayrı ligde, erkeklerle aynı koşullara zorlanıyoruz’
 
 
Takımın bu sezon Kadınlar Süper Ligi'nde olduğunu belirten Emma, The Telegraph'a kadın takımlarının erkek meslektaşlarıyla farklı liglerde olduğunu ancak aynı şekilde eğitildiğini söyledi.
 
“Kadınlara her zaman küçük erkekler gibi davranıldığı bir sektörde bir teknik direktörüm” diyen Emma, güç, şartlanma, taktik, rehabilitasyon gibi konularda erkeklere yaklaşılır gibi yaklaşıldığını söyledi. Emma, “Biz kadınız ve nihayetinde en basit deyimle, ayda bir erkeklerden farklı bir süreç yaşıyoruz. Yeni kuralları, ay boyunca kilo ve enerji dalgalanmalarını kontrol etmeye ve hormonal değişikliklere bağlı yumuşak doku yaralanmalarına karşı eğitim ve beslenme programları hazırlayacağız” diye belirtti.
 
‘Döngüyü izlemek kemik yaralanması riski açısından çok önemli’
 
Futbolcular, döngülerini bir uygulama aracılığı ile takip edecek ve antrenman programlarına bu veriler çerçevesinde dahil olacak.
 
Dr Bruinvels konuyla ilgili “Sadece yüksek östrojen seviyelerine kadar değil, aynı zamanda döngüyü izlemek de kemik yaralanması riski açısından çok önemlidir” dedi.
 
Çeviri: Jinnews