Mülteci kamplarında koronavirüs tehdidi

  • 13:59 31 Mart 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ – BMMYK,  koronavirüs tehdidi nedeniyle Yunanistan’daki kapasitesini fazlasıyla aşan mülteci kamplarının boşaltılması için çağrı yaptı. 
    
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) koronavirüs tehdidi nedeniyle Yunanistan’daki kapasitesini fazlasıyla aşan mülteci kamplarının boşaltılmasını talep etti. BMMYK Yunanistan sözcüsü Boris Cheshirkov tarafından yapılan açıklamada, insanların riskli koşullarda, sıkışık ve hijyenin yeterli olmadığı ortamda yaşadıklarına dikkat çekildi. 
 
Sığınmacıların anakaraya götürülmesi talebi
 
Özellikle 3 bin kişilik kapasitesi olmasına rağmen 20 bin sığınmacının yaşadığı Midilli Adası’ndaki Moria Kampı’nda durumun daha da kötü olduğuna vurgu yapılan açıklamada, aylardır adalardaki sığınmacıların ana karaya götürülmesini talebi yinelendi. 
 
Kamplarda 40 bin sığınmacı bulunuyor
 
Açıklamada, sığınmacılara sabun ve dezenfektan satın alabilmeleri için daha fazla para dağıtıldığını ve hijyenin sağlanması için yönetimlere destek verildiği ifade edildi. Açıklamada ayrıca, Yunan adaları Midilli, Sisam, Sakız, İleryoz ve İstanköy adalarındaki kamplarda yaklaşık 40 bin sığınmacının bulunduğu kaydedildi. Bunların toplam kapasitesinin ise 6 bin kişi olduğu belirtildi. 
 
Yetkililer Covid-19 hastalarının tedavi edilip izole edilebileceği konteynerler oluşturuyor. 
 
‘Moria’da olası bir salgının sonuçları çok kötü olur’
 
Dünya Doktorları Derneği Midilli sorumlusu Dimitris Patestos ise Moria Kampı’na ilişkin yaptığı açıklamada, kampın girişine bir konteyner yerleştirildiğini ve burada bir doktor ile bir hemşirenin görev yaptığını söyledi. Açıklamada, bunun yeterli bir önlem olmadığını ve adada her an salgının baş gösterebileceği uyarısında bulunuldu. BMMYK’nin adada çalışanların sayısının azalttığının belirtildiği açıklamada, birçok kişide öksürük, beslenme yetersizliği ve çeşitli hastalıklar görüldüğü bu nedenle Moria’da olası bir salgının çok kötü sonuçları olacağı kaydedildi. 
 
Saatte en fazla 100 kişi dışarı çıkabiliyor
 
Yunan devletinin aldığı karara göre, Yunan vatandaşları gibi sığınmacılar da yalnızca zorunlu durumlarda dışarı çıkabiliyor. Saatte en fazla 100 kişinin dışarı çıkmasına izin verilirken, grup halinde dolaşmak yasaklandı. Doktor, muayenesi ve alışverişe gitmek istemeyen sığınmacıların polisten izin alması gerekiyor. 
 
Midilli Adası’nda şimdiye kadar iki koronavirüs vakasına rastlandı. Ancak bu vakalar henüz Moria Kampı’na uzak bir noktada bulunuyor. 
 
Kaynak: DW Türkçe