Koronavirüs vaka sayısı bir buçuk milyona yaklaşıyor

  • 10:11 7 Nisan 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Koronavirüs pandemisi nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı 75 bini buldu. Dünya genelinde son verilere göre toplam vaka sayısı ise 1 milyon 350 bin kişi.
 
Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra neredeyse tüm ülkelerde görülen koronavirüs (Covid-19) pandemisinde vaka sayısı da yaşamını yitirenlerin sayısı da her an artıyor. Dünya genelinde son 24 saatte vaka sayısı 1 milyon 347 bin 689’a, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 74 bin 783’e ulaştı.
 
Çin’de ölüm olmadı
 
Koronavirüsün Aralık 2019’da ilk ortaya çıktığı Çin'de son 24 saatte ilk kez koronavirüs nedenli ölüm yaşanmadığı açıklandı. Ülkedeki toplam vaka sayısı 81 bin 740, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 3 bin 331.
 
ABD vaka sayısının en yüksek olduğu ülke
 
Amerika Birleşik Devletleri (ABD), koronavirüse yakalananların sayısının en yüksek olduğu ülke. Koronavirüse karşı geç tedbir almakla sık sık eleştirilen ve birçok eyalette hayatın hala normal akışında sürdüğü ülkede vaka sayısı 367 bin 650’ye yükseldi. Ülkede yaşamını yitirenlerin sayısı ise 10 bin 943 oldu.
 
İtalya
 
Yaşamını yitirenlerin sayısının en yüksek olduğu ülke ise İtalya. İtalya’da bir hafta öncesine göre salgının hızı düşmüş olsa da ülkede tedbir amacıyla yasaklar ve evden çıkmama çağrıları devam ediyor. Ülkede toplam vaka sayısı 132 bin 547’ye, yaşamını yitirenlerin sayısı 16 bin 523’e yükseldi.
 
İspanya
 
Son 24 saatte vaka sayısının 136 bin 675’e ulaştığı İspanya’da ise koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 13 bin 341.
 
Kuzey ve Doğu Suriye’de vaka yok
 
Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Yürütme Meclisi Eşbaşkanları da, dün yaptıkları açıklama ile aldıkları yeni önlemleri açıkladı. Koronavirüs salgınına karşı sokağa çıkma yasağının 21 Nisan’a kadar yeniden uzatıldığı bölgede, iki ay boyunca elektrik, su ve temizlik faturalarının alınmayacağı açıklandı.
 
Alınan tedbirler kapsamında tüm merkezlerde Sağlık Komitesi’ne gerekli ödeneğin ayrıldığı kaydedilirken, Uluslararası Koalisyon, Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’ne koronavirüs ile mücadelede gerekli tıbbi desteğin sağlanması çağrısında bulunuldu. Eşbaşkanların açıklamasında, bölgede şimdiye kadar koronavirüs vakası tespit edilmediğine dikkat çekildi.
 
İran’da 60 bin vaka
 
Çin’den sonra koronavirüsün en hızlı yayıldığı ülke olan İran’da resmi rakamlara göre vaka sayısı 60 bin 500, yaşamını yitirenlerin sayısı ise 3 bin 739. Koronavirüse karşı tedbir almayan İran, ülkede ölümlere neden olan salgından Çin’i sorumlu tutarak, “Çin’in yanıltıcı bilgiler verdiği, hastalığın basit bir grip izlenimi oluşturduğu” suçlamasını yöneltmişti.