Dünyada 6 milyon hemşire açığı var

  • 12:36 7 Nisan 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Dünya Sağlık Örgütü, Nursing Now kampanyası ve Uluslararası Hemşireler Konseyi, dünyada altı milyon hemşire açığı olduğunu duyurdu.
 
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), koronavirüs (Covid-19) pandemisinin yayılmaya devam ettiği bugünlerde dünyada yaklaşık altı milyon hemşire açığının olduğunu kaydetti. Dünyadaki hemşirelik mesleği üzerine bir rapor yayınlayan WHO, Nursing Now kampanyası ve Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN), sağlık personellerinin yarısından fazlasını temsil eden hemşirelerin hayati rolüne dikkat çekti.
 
Rapora göre dünya genelinde yaklaşık 28 milyon profesyonel hemşire, bu mesleği icra ediyor. 2014 ile 2018 arasında hemşire sayısı 4,7 milyon kişi arttı ama halen 5,9 milyon kişilik bir açık olduğu vurgulandı. Raporda, açığın en bariz olduğu yerlerin Afrika, Güney Doğu Asya, Ortadoğu ve Güney Amerika’nın en yoksul ülkeleri olduğu kaydedildi.
 
WHO, Nursing Now ve ICN, devletleri en acil ihtiyaçları belirlemeye, mesleki eğitim, iş ve kadrolu işe alım yatırımı yapmaya öncelik vermeye çağırdı.
 
Raporun yazarlarından Mary Watkins, zengin ülkelerin göçe bağlı hemşireleri yeteri kadar eğitmediği ve sonuç olarak geldikleri ülkelerde bu alandaki kıtlığın ağırlaşmasına neden olduğu endişesini dile getirdi. Mary, “Mevcut durumda dünyadaki profesyonel hemşirelerin yüzde 80’i küresel nüfusun yüzde 50’si için çalışıyor” dedi.