Wuhan’da karantina kaldırıldı

  • 12:41 8 Nisan 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Koronavirüs salgınının ilk görüldüğü Çin’in Wuhan kentinde 76 gün sonra karantina kaldırıldı. Yasağın kaldırılmasının ardından kent sakinleri sokaklara akın etti.
 
 Yeni tip koronavirüsün (Covid-19)  ilk olarak Aralık 2019’da görüldüğü yer olan Çin’in Wuhan kentinde yaşam normale dönüyor. Hubey eyaletine bağlı kentte 76 gün sonra karantina kaldırıldı. Karantinanın kaldırılmasının ardından salgın nedeniyle kentte kalan sağlık personelleri yaşadıkları bölgelere dönmek üzere yola çıktı.
 
Okullar açılmayacak
 
Pekin yönetimi, 11 milyon nüfuslu kenti 23 Ocak'ta giriş çıkışlara kapatmış ve “mühürlü şehir” ilan etmişti. Kısıtlamaların tamamen kaldırılmadığını ifade eden yetkililer, okulların henüz açılmayacağını, bununla ilgili kararın daha sonra verileceğini belirtti.
 
Halk sokaklara akın etti
 
Wuhanlılar, karantinanın kaldırılmasının ardından koruyucu maskelerini takarak sokaklara akın etti. Kentte yollardaki sarı bariyerler kaldırıldı. Ancak sitelerin girişlerinin kontrol edilmeye devam ettiği belirtildi. Virüsle mücadele kapsamında diğer kentlerden gelen sağlık görevlileri de kendi şehirlerine dönmeye başladı. Gün içerisinde 65 bin kişinin tren ve uçak seferleriyle kentten ayrılmasının beklendiği belirtiliyor.
 
Wuhan’da 50 binden fazlası enfekte oldu
 
Dünya genelinde 1 milyon 400 binden fazla kişiye koronavirüs teşhisi konulurken, 82 binden fazla insan yaşamını yitirdi. Yetkililerin açıkladığı resmi rakamlara göre Wuhan'da 50 binden fazla kişi enfekte oldu ve 2 bin 500'den fazla kişi de hayatını kaybetti.