Kadın örgütlerinden kürtaj hakkı için ortak açıklama

  • 20:08 8 Nisan 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ -  Ortak açıklama yapan 100 sivil toplum örgütü, kürtaja güvenli erişimin sağlanmamasının, koronavirüs salgının etkilerini gösterdiği süreçte kadınların ve kız çocuklarının sağlığını tehlikeye attığına dikkat çekti.
 
Koronavirüs (Covid-19) salgınının etkileri nedeniyle kürtaja erişimin sağlanması için acil önlemler alınmasını isteyen uluslararası alanda faaliyet yürüten 100 sivil toplum örgütü, ortak açıklama yayımladı.
 
Açıklamada, Polonya'da, kürtaja erişimi daha da sınırlandırmayı amaçlayan baskıcı bir yasanın Parlamentoda görüşülmeye hazırlanıldığı hatırlatılırken, Avrupa hükümetlerinin Covid-19’un sürdüğü dönemde Avrupa’daki kadınların ve kız çocukların kürtaj hizmetlerine güvenli ve zamanında erişimini acilen güvence altına alması gerektiği belirtildi.
 
Kürtaj hakkına dikkat çekilen açıklama ise şu şekilde:
 
"Avrupa’da birçok kadın ve kız çocuk, süregelen pandemi döneminde kürtaj hizmetlerine güvenli bir biçimde erişebilmek için birçok zorlukla karşı karşıya kalıyor. Kürtaj yasalarının son derece sınırlandırıcı olması ve kürtaja erişim için gerekli idari işlemlerin külfetli olması kadınları ve kız çocukları birçok engelle karşı karşıya bırakarak, hayati önem taşıyan bu sağlık hizmetine güvenli erişimi aşırı derecede zorlaştırıyor. Ortak açıklama, Polonya parlamentosunun bölgenin halihazırda en sınırlandırıcı kürtaj yasalarından birini daha da sertleştirmeyi öngören yeni bir yasayı görüşmeye hazırlandığı süreçte yapıldı.
 
Kürtaj hakkına güvenli bir biçimde erişilmeli
 
Devletler, kürtaj hizmetinin temel bir sağlık hizmeti olduğunu kabul etmeli ve kadınların ve kız çocukların kürtaj hizmetlerine güvenli bir biçimde erişebilmesini sağlamak için gerekli adımları atmalıdır. Avrupa’da birçok hükümet, pandemi döneminde, tıbbi kürtajın evde gerçekleştirilmesi de dahil olmak üzere cinsel sağlık ve üreme sağlığına ilişkin temel hizmetlere, ürünlere ve bilgilere güvenli ve zamanlı erişimi sağlayacak tedbirleri uygulamadı. Birçok hastane ve klinik, üreme sağlığı hizmetlerini en düşük seviyeye indirdi veya personel azlığı ve çalışanların görevlerinin değiştirilmesi gibi çeşitli nedenlerle tamamen durdurdu. Birçok ülkede olağan klinik hizmetlere erişim son derece zorlaştı. Üreme sağlığı hizmetlerine getirilen kısıtlamalar, yoksul kadınları, engelli kadınları, Roman kadınları, belgesiz göçmen kadınları, genç kadınları, trans kadınları, ikili cinsiyet sistemine karşı çıkan kişileri ve hane içi şiddet veya cinsel şiddete maruz kalan ya da maruz kalma tehlikesi altında olan kadınları orantısız etkiliyor.
 
‘Pandemi bahane olmamalıdır’
 
Kürtajın hala yasa dışı olduğu veya sert bir biçimde sınırlandırıldığı ülkeler ile şahsi kanaatlerine aykırı olduğu gerekçesiyle hizmet vermeyi reddeden doktorlar veya meşakkatli idari süreçler gibi çeşitli engeller nedeniyle kadınların kürtaj hizmetlerine erişmek için yurt dışına çıkmak veya posta yoluyla kürtaj hapları sipariş etmek zorunda kaldığı ülkelerde daha derin kaygılar yaşanıyor. Bu son derece sınırlandırıcı yasalarla engellerin zarar verici etkileri, kadınların yasal kürtaja erişmek için yurt dışına seyahat etmesinin veya diğer ülkelerdeki sağlık kuruluşlarından postayla ilaç sipariş etmesinin mümkün olmayabileceği mevcut durumda daha da ağırlaştı. Pandemi hayatlarımızı her yönüyle etkiliyor; ancak bu durum, kadınların cinsel sağlık ve üreme sağlığını ilgilendiren konularda karar alma hakkını zayıflatmak için bir bahane olarak kullanılmamalıdır.”