Tayland’da maymunlara işkence

  • 15:06 4 Temmuz 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - Hayvanlara Etik Davranma Topluluğu, Taylan’da maymunların doğalarından koparılarak işkenceye maruz bırakıldığını duyurdu. 
 
Hayvanlara Etik Davranma Topluluğu (Peta), Taylan’da maymunların ait oldukları doğalarından koparılarak işkenceye maruz bırakıldığını duyurdu. Maymunların günde bin Hindistan cevizi toplamak üzere eğitildiği ve lastiklere bağlandığına dikkat çekilen açıklamada, “Maymun okulları” adı verilen merkezlerde maymunların meyve toplamanın yanı sıra, turistleri eğlendirmek için bisiklet sürme ve basketbol oynama eğitimi de aldıkları da kaydedildi. 
 
Baskı altında tutuluyorlar
 
Maymunların bebekken doğadan yasa dışı bir şekilde koparıldığının ve baskı altında olduklarını gösteren davranışlar sergilediğinin ifade edildiği açıklamada ayrıca maymunların eski lastiklere bağlanarak kafeslere koyulduğu ve bu kafeslerin çok küçük olduğunu belirtildi. Açıklamada şu sözlere yer verildi: “Bir maymun, bir kamyonet kasasındaki küçük bir kafeste, kaçmak için parmaklıkları şiddetle sallarken görüldü. Bir ipe bağlanmış bir maymunun da hayvan terbiyecisinin elinden kaçmaya çalışırken çığlıklar attığı görüldü.” 
 
‘Her şeyden mahrum bırakılıyorlar’
 
Peta’nın direktörü Elisa Allen, “Bu meraklı ve son derece zeki hayvanlar psikolojik dürtülerden, arkadaşlıktan, özgürlükten ve hayatlarını yaşanmaya değer kılacak her şeyden mahrum bırakılıyorlar. Tek sebebi Hindistan cevizi toplayıcısı olarak kullanılmak istemeleri.”
 
Markalardan tepki
 
Peta’nın açıklamasının ardından İngiltere’nin en yaygın süpermarketlerinden Waitrose, Ocado, Co-op ve Boots, maymunlara yönelik işkence sonucunda toplanan Hindistan cevizlerinden yapılan ürünleri satmayacağını açıkladı. 
 
Waitrose, “Hayvanların sağlığını koruma politikamız gereği, maymun işçiliğinden elde edilmiş olduğunu bildiğimiz hiçbir ürünü satmamaya kararlıyız” açıklaması yaptı.
 
Co-op da “Etik bir perakendeci olarak, maymun iş gücünün bizim ürünlerimizin içeriği için kullanılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.
 
Sainsbury’s de, “Ürün çeşitliliğimizi şu an yeniden gözden geçiriyoruz ve ürün sağlayıcılarımızla birlikte bu karışık meseleyi soruşturuyoruz” ifadelerini kullandı.
 
Kaynak: BBC Türkçe