Cinsel tacize uğrayan kadın katledildi

  • 10:36 7 Temmuz 2020
  • Dünya
HABER MERKEZİ - ABD’nin Texas eyaletinde askeri üste görev yapan ve başka bir asker tarafından cinsel tacize maruz bırakılan Vanessa Guillen katledilmiş halde bulundu.
 
ABD’nin Texas eyaletinde bulunan Fort Hood askeri üssünde görev yapan Vanessa Guillen, üste sistematik cinsel tacize maruz bırakılmasının ardından katledilmiş halde bulundu. BBC Türkçe’de yer alan habere göre Vanessa, annesine üs içerisinde cinsel tacize uğradığını ve başka bir uzman çavuş tarafından takip edildiğini söyledi. Bu konuşmadan üç hafta sonra Nisan ayında kaybolan Vanessa, katledilmiş halde bulundu.
 
İşkence edilerek katledilen Vanessa’nın cenazesi, bedensel bütünlüğü bozulmuş halde bulundu.
 
Ailenin avukatı Natalie Khawam, Vannesa’nın maruz bırakıldığı cinsel tacizin “münferit bir olay” olmadığını vurguladı.
 
Askeri üs failin intihar ettiğini açıkladı
 
Vanessa’nın katledilmesine ilişkin başlatılan soruşturmada, failin uzman çavuş Aaron Robinson olduğu tespit edildi. Fort Hood üssünden 30 Haziran’da kaçtığı belirlenen failin intihar ettiği öne sürüldü. Katliamla ilgili failin birlikte olduğu Cecily Aguilar “delil karartma” suçlamasıyla gözaltına alındı.
 
Savcılıktan yapılan açıklamada ise Vanessa’nın kaybolmasıyla ilgili ordu içinde açılan soruşturma kapsamında hem Aaron Robinson’un ve Cecily Aguilar’ın ifadesinin alındığı, ancak olayla bağlantıları olmadığına hükmedildiği belirtildi.
 
Tepkiler yükseldi
 
Vanessa’nın katledilmesine karşı halk sokaklara çıkarak tepkisini gösterdi. Eylemler, ordu içindeki cinsel tacizlerin engellenmesi ve bildirilmesine yönelik düzenlemelerin değiştirilmesi talebiyle düzenlendi. Vanesaa’nın ablası Lupe Guillen, sosyal medyada “#IAmVanessaGuillen” etiketini başlatarak, insanlardan orduda maruz bırakıldıkları tacizleri anlatmalarını istedi.
 
Etiket ile askeri görevdeyken cinsel tacize uğrayanlar yaşadıklarını anlatırken, konuyla ilgili yeni bir yasal düzenleme yapılması için kampanyalar başlatıldı.