Porto Riko’da erkek şiddetine karşı OHAL ilanı

  • 13:09 26 Ocak 2021
  • Dünya
 
HABER MERKEZİ - Porto Riko'da, kadınlara yönelik şiddeti önlemek için OHAL ilan edildi ve kadın hakları savunucularının yıllardır uygulanmasını istediği tedbirlerden bazıları hayata geçirildi. 
 
Porto Riko'da kadına şiddetin gittikçe artmasının ardından bir dizi önlem alındı. 2019 yılı rakamlarına göre her hafta ortalama bir kadının erkek şiddeti nedeniyle yaşamını yitirdiği ülkede, olağanüstü hal (OHAL)  ilan edildi. Böylece, yayımlanan bildirgede kadınları korumak için bir dizi tedbirin hayata geçirileceği ifade edildi. 
 
Önlemler LGBTİ+’leri de kapsıyor
 
Bu önlemler kapsamında, faile yönelik uzaklaştırma kararı aldırmış kadınların korunması ve daha iyi izlenmesi için bir komite kurulacak. Koruma altına alınanlar, cep telefonlarına indirilecek uygulamalarla tehdit ve tehlike anında polisten yardım isteyebilecek. Alınacak önlemler kapsamında LGBTİ+’ların da korunması sağlanacak. 
 
Ocak ayının başında göreve başlayan Vali Pedro Pierluisi tarafından yayımlanan bildirgede, kararın 'uzun süredir çok fazla hasara neden olan bir kötülükle' mücadele etmeyi amaçladığı vurgulandı. Şiddete maruz bırakılan kadınların 'sistematik maçoluk, eşitsizlik, ayrımcılık, eğitimsizlik, rehberlik eksikliği ve her şeyden önce eylemsizliğin sonuçlarından muzdarip oldukları' belirtilen bildirgede, 'cinsiyete dayalı şiddet', basmakalıp düşüncelerle başka bir kişiye fiziksel, cinsel veya psikolojik zarar veren davranış olarak tanımlandı. 
 
Ülkedeki bu adım, Angie Noemi Gonzalez isimli bir hemşirenin evli olduğu erkek tarafından katledilmesi ve erkeğin bunu itiraf etmesinin ardından geldi. 
 
7 günde bir kadın katlediliyor
 
Kar amacı gütmeyen savunma grupları Proyecto Matria ve Kilometro Cero'nun 2019 raporuna göre, Porto Riko'da her yedi günde bir kadın katlediliyor. 
Adadaki insan hakları örgütleri ve aktivistler, yeni bildirgeyi 'mükemmel bulmadıklarını' ancak kadınların hayatlarını kurtarmanın ilk adımı olarak memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.  Porto Riko Aile İçi Şiddet Barınma Ağı başkanı Vilmarie Rivera, "Hükümet şiddetin öncelikli olarak ele almamız gereken bir sorun olduğunu kabul etti" dedi ve atılacak daha çok adım olduğunu belirterek, okul müfredatına toplumsal cinsiyet konularının dahil edilmesi gerektiğini söyledi. 
 
Sığınma evi Hogar Ruth'un direktörü Lisdel Flores ise "Bugün, üç yıldır talep ettiğimiz OHAL ilanı için savaşan kadınlar için harika bir gün" dedi.