Pedallar Van Gölü için çevrildi

  • 18:01 21 Haziran 2019
  • Ekoloji
VAN- Büyükşehir Belediyesi Meclisi tarafından alınan karar doğrultusunda ilan edilen "Van Gölü Havzası Farkındalık Günleri" kapsamında bisiklet turu düzenledikten sonra ve iskelede temizlik yaptı.
 
Van Büyükşehir Belediyesi (VBB), belediye meclisi tarafından ilan edilen "Van Gölü Havzası Farkındalık Günleri" kapsamında kadın ve karma bisiklet grubuyla kent içinde pedal çevirdikten sonra iskele sahilinde alan temizliği yaptı. Düzenlenin etkinliğe VBB Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan,  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Erkan Akın, Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanı Cemil Komi, HDP, DBP İl Eşbaşkanları, Özalp, Muradiye Belediyesi Eşbaşkanları, daire başkanları, Vangölü Aktivistleri,  Vadi Doğa Sporları Kulübü üyeleri ve Pedalşörler katıldı. 
 
Bisikletleriyle Cumhuriyet Caddesi üzerindeki Kent Meydanı’nda üzerinde “Van Gölü Nefesimizdir” yazılı tişört ve şapkalarla toplanan onlarca kişi buradan İskele Caddesi’nden sahile kadar pedal çevirdi. Sahilde turu tamamlayan grup, Eşbaşkan Bedia eşliğinde temizlik çalışması yaptı. 
 
Kamuoyuna duyarlılık çağrısı
 
Van Gölü’nün çok ciddi bir kirlilik tehdidi altında olduğunu vurgulayan Bedia, gölün yaşatılması için hafta boyunca çeşitli etkinlikler ve çalıştay düzenlendiğini hatırlattı. Bilim insanlarının Van Gölü’nün 25 yıl ömrü kaldığına dair tespitlerini paylaştı. Bedia, “Van Gölü’nün yaşatılması için arıtma tesisinin bir an önce hayata geçirilmesi, mevcut olan arıtma tesislerinin de gözden geçirilip tam kapasiteyle çalıştırılması gerekiyor. Van Büyükşehir Belediyesi olarak, biz üzerimize düşen yükümlülükleri yerine getirmeye gayret ediyoruz. Ancak bu anlamda çok ciddi sıkıntılar da yaşıyoruz. Özellikle mevcut ileri biyolojik arıtma tesisi yapımı işi bu konunun en baş aktörlerinden birisidir. Tüm kamuoyunun bu anlamda duyarlı olmasını bekliyoruz ve ağrıda bulunuyoruz. Bu anlamda farkındalık yaratmak, halkımızı ve kamuoyunu harekete geçirmek için ‘Van Gölü Havzası Farkındalık Günleri’ kapsamında Büyükşehir Belediyemiz öncülüğünde çeşitli etkinlikler yapılıyor" dedi.
 
‘Siyaset üstü bir mesele’
 
Temizlik kampanyası ve “Van Gölü İçin Pedalla”  sloganıyla etkinlikler düzenlendikleri dile getiren Bedia, şöyle devam etti: "Kamuoyunun bilmesi gerekir ki Van Gölü kirlenmiş ise hepimizin el birliğiyle kirlenmiştir. Bu anlamda sorumluluk hepimize aittir. Van Gölü’nün temizliği, doğamızın korunması siyaset üstü bir meseledir. Biz bugün bir öncelik yapmaya gayret ederek, bir öncü olmaya çalışarak bu ‘Van Gölü Nefesimizdir’ sloganıyla Van Gölü için bir seferberlik başlattık. 
 
İlk günden beri kampanyamızın gerek sosyal medyada gerekse de kamuoyunda yarattığı etkiden oldukça mutluyuz ve umutluyuz. Çok önemli tepkiler aldık. Çok güzel sözler işittik ve ciddi destekler aldık. Bu anlamda düzenlediğimiz etkinliklerimizin yanında bir de Van Gölü çalıştayı düzenledik. Bu çalıştaya Van’daki STK ve kurum temsilcilerini de davet ederek, Van Gölü için ne yapmamız gerektiğini detaylı olarak irdeledik. Çalıştayın sonuç bildirgesini kampanyanın son günü kamuoyuna deklare edeceğiz. Ayrıca bu bildirgeyi basın aracılığıyla imzaya da açıyoruz. Biz özellikle Van Gölü’ne kıyısı olan bütün belediyelerin de bir eylem planı hazırlanması için aktif rol almasının sağlanacağı bir yapı oluşturmak istiyoruz." 
 
‘Somut bir şeyler yapılmalı’
 
Artık somut adımların atılması geldiğini sözlerine ekleyen Bedia, konuşmasının devamında şunları kaydetti: “Somut adımlar atılmadığı sürece Van Gölü kirlenmesin demekten öteye geçilemiyor. Ama somut, elle tutulur bir şeyler yapılmalı. Bu anlamda bizim acelemiz var, kaybedecek bir saniyemiz bile yok. Her an, her saniye Van Gölü kirlenmeye devam ediyor. Van Gölü ölüyor. Bunu açıkça belirtmemiz gerekir; Van Gölü ölürse Hayat durur. Burada coğrafyamız ölür, doğamız ölür ve geriye dönüşü de yoktur. Bu tehlike konusunda herkesin duyarlı olması gerekiyor. 
 
Büyükşehir Belediyesi olarak, kendi üzerimize düşen sorumluluğu üstleniyor ve adım atmak için herkesi elbirliğiyle dayanışmaya ve bir seferberlik ruhuyla gayret etmeye davet ediyoruz. Bu çağrımız herkesedir. Bütün canlılar için, hayatımız için, geleceğimiz için 600 yıllık geçmişimizden miras olarak devraldığımız bu güzelliği çocuklarımızın da görmesi için geleceğimizi yaşatmak için hepimiz sorumluyuz. Bu kampanyalar umuyoruz bütün gönüllere ulaşacaktır. Bu anlamdaki umudumuz da büyüktür. Ben bir kere daha söylemek isterim ki Van Gölü Nefesimizdir, nefessiz kalmayalım, Van Gölü hepimizindir.” 
 
Bisiklet turu etkinliğine katılan Van Gölü Aktivistleri Derneği Başkanı Erdoğan Özel ise, “Van’ı ve Van Gölü’nü seven doğaseverlerle birlikte bu anlamlı günde biz de eşlik ediyoruz. Büyükşehir Belediyesi’ne yaptığı örnek çalışmalardan dolayı teşekkür ediyoruz. Van Gölü Van’ın ve Bitlis’in canıdır” dedi.