Ekoloji Birliği: 26 Ekim’de Ankara’dayız

  • 15:16 10 Ekim 2019
  • Ekoloji
İZMİR - Ekoloji Birliği Kaz Dağları’ndaki altın madenini protesto etmek amacıyla planlanan mitingin iptal edilmesine karşı yaptığı açıklamada 26 Ekim’de Ankara’da olacaklarını duyurdu. 
 
Kaz Dağları'ndaki siyanürlü altın arama faaliyetlerine dikkat çekmek için 12 Ekim'de Çanakkale'de yapılması planlanan "Kaz Dağları Su ve Vicdan Mitingi" Kuzey ve Doğu Suriye’ye başlatılan operasyon nedeniyle iptal edilmişti. Ekoloji Birliği bugün mitingin iptal edilmesine ilişkin yazılı bir açıklama ile “Ekolojik yıkım durmuyorsa mücadele de durmamalıdır” dedi.  Ekoloji Birliği 26 Ekim’de Ankara’da olacaklarını beyan etti.
 
‘Operasyon bahane edildi’
 
Açıklamanın devamında, 12 Ekim Cumartesi günü Çanakkale’de yapılması planlanan Su ve Vicdan Mitinginin Ege ve Marmara Belediyeler Birliği, Çanakkale Belediye Başkanlığı ve Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyonu tarafından “insani ve vicdani nedenlerle” iptal edildiği bilgisinin kamuoyu ile paylaşıldığı, çeşitli gruplarda ise “Su ve Vicdan Mitingi Tertip Komitesi” imzası ile duyurulduğu belirtildi. Mitingin iptal edilmemesi gerektiği kaydedilen açıklamada, “Miting için oluşturulan Tertip Komitesi için Ekoloji Birliği’nden de temsilci istenildi ve Ekoloji Birliği Eş Sözcümüz Süheyla Doğan komiteye temsilcimiz olarak katıldı. Mitinge ilişkin hazırlıklar hızla sürerken Suriye topraklarına yapılan operasyon gerekçe gösterilerek, Tertip Komitesi Toplantısı yapılmadan (Ekoloji Birliği temsilcisi karar alma sürecinin dışında tutulmuştur) mitingin iptal kararı açıklanmıştır. Bu durum birlikte mücadele ve örgütlenme anlayışıyla uyuşmamaktadır ve kabul edilebilir bir tarafı yoktur” sözlerine yer verildi.
 
‘Saldırı sürüyor, mücadele de sürecek’
 
Açıklamada, Ekoloji Birliği Yürütme Kurulu’nun Çanakkale Mitingi’nin Suriye’ye yapılan operasyon gerekçe gösterilerek ertelenmesinin doğru olmadığının ifade ettiğine yer verildi. Açıklamada, “Mitingin içeriği değiştirilebilir, düzenlenebilir, müzik kısımları çıkartılabilirdi. Bu ertelemenin iptal sürecine gideceği de aşikardır. Ülkenin her tarafında ekolojik yıkım, talan aksamadan devam ediyor. Ancak mücadele de devam ediyor ve edecek.  Suriye’ye operasyon nedeniyle şirketler talana ve yıkıma ara vermediklerine göre bizler de mücadelemize ara vermemeliyiz. Çanakkale Mitingi ertelense de ülkenin tüm ekolojik sorunlarını birleştirerek ortak mücadeleyi hedefleyen 26 Ekim Cumartesi günü Ankara’da yapacağımız ‘İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma DUR diyoruz’ mitingini örgütleme çalışmamız devam ediyor. Tüm bileşenlerimizi, ekoloji mücadelesi veren dernek ve platformları, tüm emek ve demokrasi güçlerini Ankara mitingine katılım çalışmalarını aksatmadan sürdürmeye çağırıyoruz. Saldırı sürüyor, mücadele de sürecek” denildi.