Yaşam savunucuları: Talan devam ediyorsa mücadele de devam edecek

  • 14:26 11 Ekim 2019
  • Ekoloji
BALIKESİR - Su, Vicdan ve Yaşam Yürüyüşü’nün Burhaniye’de gerçekleşen eyleminde maden şirketleri kazanırken halkın zehirleneceği belirtilerek, “Talan devam ediyorsa mücadele de devam edecek” mesajı verildi. 
 
Su, Vicdan ve Yaşam Yürüyüşü, üçüncü gününde, Burhaniye Devlet Hastanesi önünden Burhaniye Meydanı’na yürüyüş ile başladı. Yürüyüş, Ege Çevre Platformu adına Ertuğrul Barka’nın konuşmasıyla başladı. Ardından ise açıklama, Burhaniye Çevre Platformu (BURÇEP) adına Eşref Dağ tarafından yapıldı. 
 
Açıklamada, 12 Ekim’de Çanakkale mitinginin altın madeni şirketinin ruhsatının yenilenmemesi ve madencilik faaliyetlerine son vermesi yönündeki talebi dile getirmeyi amaçladığı belirtildi. Açıklamada, ancak mitingin Çanakkale Belediyesi ve Ege Marmara Belediyeler Birliği’nce Suriye’ye başlatılan askeri operasyonu gerekçe gösterilerek, , tertip komitesinin ortak kararı olmadan, iptal edildiği belirtildi.
 
Ekolojik tahribatın yerli veya yabancı fark etmeksizin altın şirketlerinin yağma ve talanı devam ediyorsa mücadelenin de devam edeceği belirtilen açıklamada Burhaniye’nin ve tüm Edremit Körfezi’nin hayati sorununun Burhaniye/İvrindi sınırındaki TÜMAD altın madenciliğinin açık ocak liç yöntemiyle siyanürle altın ayrıştırma yapacak olması olduğu dile getirildi. Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Ekolojik kirlenme Karadere, Korucaoluk, Yaylacık, Değirmenbaşı ve Küçük Ilıca köyleriyle sınırlı kalmayacak, Burhaniye’nin, İvrindi’nin, Bergama’nın da içinde bulunduğu çok büyük bir coğrafyanın yaşamsal sorunu haline gelecektir. Madenin yaptığı kırma, eleme ve ayrıştırma işlemleri esnasında kullanacağı siyanür ve diğer ağır metaller, İvrindi ve Burhaniye’nin yer altı sularına ama asıl önemlisi Burhaniye’nin içme suyu olarak çeşmelerinden akan ve bu suyun kaynağı olan ve sadece 2 buçuk kilometre uzakta olan Düdüklü suyu kaynağına karışacaktır.”
 
‘Maden şirketleri kazanacak halk zehirlenecek’
 
Açıklamada ayrıca, “Kapladığı alan ve çevresel etkilerine göre A Kategorisinde olan Burhaniye/İvrindi TÜMAD Madenciliğin ÇED alanı 856 Hektar, Madenin toplam ruhsat alanı 66.060.000 metrekaredir. Açılan dört adet cehennem çukurunun boyutları ile toplam ruhsat alanının büyüklüğü aynı zamanda Türkiye’nin en büyük maden ocağı olduğunun da göstergesidir. Devlet, çıkan altının sadece yüzde 2 ‘si üzerinde hak sahibi olurken, madenci yüzde 98’ini alacak. Üstelik bizler ölürken birileri zengin olacak” bilgisi verildi.