‘Emek ve doğa için mücadelemizi sürdüreceğiz’

  • 13:43 12 Ekim 2019
  • Ekoloji
İZMİR- Polen Ekoloji Hareketi, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonuna ilişkin yaptığı açıklamada, “Emeğin ve doğanın özgürlüğü için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.
 
Polen Ekoloji Hareketi, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyonuna ilişkin yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, söz konusu operasyonun, başından itibaren, ölümlere, göçlere, yıkımlara neden olduğu belirtildi. 
 
Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Ortadoğu’da, emperyalist – kapitalist sistemin zombiler eliyle yarattığı yıkımların içinde birleşen Kürtlerin, Arapların, Süryanilerin, Ermenilerin ve diğer kimliklerden halklar, kendilerine ekolojik demokratik ve cins eşitliğine dayalı halk meclisleri ile yeni bir yaşam modeli geliştirmeye çalışıyor. Bu işgal girişiminin bu yeni yaşam modeline karşı olduğunu bütün dünya biliyor. Ve bu yüzden riyakarca ‘işgal son bulsun’ açıklaması yapan devletler de işgale sevinmektedirler. Çünkü hepsi de ‘başka bir dünya mümkün değil’ mitine bizi inandırmak için kaç yüzyıldır uğraşıyorlar. Çünkü o çok inandıkları liberal sistemleri bütün versiyonları ile doğanın sınırlarına dayandı ve bir karadelik olmaya başladı.” 
 
'Her savaştan geriye üç ordu kalır'
 
Yüzlerce yurttaşın sosyal medya paylaşımları nedeniyle gözaltına alındığının hatırlatıldığı açıklamada, ayrıca Çanakkale’de Kaz Dağları için yapılması planlanan mitingin iptal edildiği hatırlatıldı. Su, Vicdan ve Yaşam Yürüyüşçüleri’nin yürüyüş boyunca gözaltına alındığının kaydedildiği açıklamada, “İzmir’den Kaz Dağları’na yürüyüş yapan Su, Vicdan ve Yaşam yürüyüşçüleri engellerle karşılaşıyor. 301 işçinin katledildiği Soma’dan yola çıkan maden işçilerinin yolları kesiliyor. Her savaştan geriye üç büyük ordu kalır: Ölüler ordusu, yas tutanlar ordusu ve hırsızlar ordusu. Biz ne ölüler ordusuna ne de yas tutanlar ordusuna katılmak istemiyoruz. Biz, Hasankeyf’te Musul’da Ninova’da insanlık miraslarını yok eden, ‘hırsızlar ordusu’na da katılmayacağız. Emeğin ve doğanın özgürlüğü için mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.