Kaz Dağları Dayanışması: Proje iptal edilmelidir

  • 18:09 12 Ekim 2019
  • Ekoloji
ÇANAKKALE- Kaz Dağları Dayanışması, Kaz Dağları’ndaki maden şirketin maden arama ruhsatının yenilenmemesi için yaptığı basın açıklamasında, Kirazlı durdurulmaz ise yapılmak istenen diğer projeleri durdurmanın daha da güçleşeceği belirtilerek, Türkiye’deki mücadelelerinin birleştirilmesi gerektiğinin altı çizildi
 
Kaz Dağları’ndaki maden şirketin maden arama ruhsatının yenilenmemesi için Kaz Dağları Dayanışması tarafından yapılması planlanan miting Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyon başlatmasının ardından iptal edilmişti. İptal edilen mitinge karşı Kaz Dağları Dayanışması Çanakkale Merkezi’ndeki Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması düzenledi. Dayanışma adına basın metniniAyşegül Sandıkçıoğlu, Nejla Kambur, Ferzan Aktaş okudu.  
 
‘Proje ile Çanakkale yaşanmaz hale gelecek’
 
Altın madeni şirketinin Kirazlı Balaban mevkiinde gerçekleştirdiği faaliyetler sonucu, Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu’nda belirtilen sayının çok üstünde en az 200 bin ağaç kesildiği, verimli üst toprağın sıyrıldığı ve ulaşım yolları yapıldığı belirtilen açıklamada,  alana güvenlik kulübelerinin yerleştirildiği ve bayrakların dikildiği belirtildi. Açıklamada, “Projede 47 milyon ton cevhersiz, 25.6 milyon ton cevherli, yaklaşık 70 milyon ton kaya parçalanacaktır. Toprağın sülfürlü olması nedeniyle Kaz Dağları’nda asit maden drenajının oluşacağı büyük olasılıktır. Oluşacak sülfirik asit yani kezzap da ağır metalleri çözecektir.  Yer altı ve yer üstü suları ile onların ulaşacağı Atikhisar Barajı, civardaki topraklar yüzyıllarca sülfirik asit ve ağır metallerle zehirlenecektir. Bölgedeki tarım ve hayvancılık yok olacaktır. Türkiye'nin en yaşanılır kenti seçilen Çanakkale'yi yaşanmaz bir yer haline getirecektir” dedi.
 
‘Doğu Biga Maden’in ruhsatı yenilenmemelidir’
 
Kirazlı durdurulmaz ise yapılmak istenen diğer projeleri durdurmanın daha da güçleşeceği belirtilen açıklamada, Türkiye’deki mücadelelerinin birleştirilmesi gerektiğinin altı çizildi. Açıklamada, “Anayasanın güvence altına aldığı, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkımıza dayanarak; Doğu Biga Maden ve Doğu Biga Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ne ait 82225 sayılı işletme ruhsatı 13 Ekim’de süresi dolacaktır.  Hukuka ve bilime aykırılığına rağmen onaylanan ÇED raporuna dahi aykırı çalışmalar yapılan bu işletmenin işletme ruhsatı yenilenmemelidir” sözlerine yer verildi.