‘Ekolojik Politik’ konferansı başladı

  • 12:48 9 Kasım 2019
  • Ekoloji
İSTANBUL - SYKP’nin “Ekolojik Politik” başlığı ile düzenlediği konferansta ekolojist hareketlerin mücadeleleri, enerji kaynakları ve doğaya yönelik konuşuldu.
 
Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), "Ekolojik Politik" başlığıyla Şişli Belediyesi Cemil Candaş Kültür Merkezi'nde konferans düzenledi. Konferansa, Yunanistan SOS Khalkidiki Çevre Hareketi’nden  Nikos Anastasiadis, Taksim Dayanışması Deneyiminden Mücella Yapıcı, Ege Çevre Kültür Platformu Üyesi Alime Mitap, Büyük Menderes İnisiyatifi Mehmet Zenci konuşmacı olarak katıldı.
 
‘Aynı dava için mücadele ettik’
 
“Doğanın ve Emeğin Sömürüsüne Son” isimli sinevizyon gösterimi ile başlayan konferansta “Doğal Varlıkların Talanına Son” başlığıyla düzenlenen ilk oturumun moderatörlüğünü Türkiye Mimar Mühendisleri Odası (TMMOB) Yönetim Kurulu Üyesi Cemalettin Küçük yaptı. Bu oturumda söz alan Yunanistan SOS Khalkidiki Çevre Hareketi’nden Nikos Anastasiadis aynı dava için mücadele ettiklerini söyleyerek burada olmaktan mutluluk duyduğunu belirtti. Eldorado Gold Şirketi’nin Khalkidiki’de madenciliğin ormanların ağaçsızlandırılması sonucu ortaya çıktığını vurgulayan Nikos, “Altını siyanürle çıkarmayı düşünüyorlar. Ya da piramitür denilen ateş yöntemiyle çıkaracak. Bu piramitür yöntemi süreç içerisinde çok yüksek arsemit içeriyor. Bizim için bu olgular net bir şekilde Khalkidiki’de çevre dostunun olmadığını bilmek gerekiyor. Bunun fark edilmesi ile Yunanistan’da büyük bir ekolojik hareket ortaya çıkardı” diye belirtti. 
 
‘Bu daha başlangıç mücadeleye devam’
 
Ardından konuşan Taksim Dayanışması Deneyimi’nden Mücella Yapıcı şunları dile getirdi: “Özellikle bizim ülkemizde 1980 darbesinden sonra doğanın, emeğin sömürüsünün yanında çok ciddi bir kent sömürüsüne geçildi. Özellikle kentsel alanda ekolojik mücadeleleri özellikle 2000’lerden sonra gördük. Ama Gezi’ye geldiğimizde başka bir şey vardı. Gezi’de kentin içinde kentsel dönüşüm içinde olan mahallelerde mücadele alanları çok gelişmişti. Gezi’de işte birden bire bütün bu mücadele alanlarının bir araya geldiği bir noktaydı. Hayatın her yanına yapılan saldırıları gören bir yerden başladı Gezi. Hayatın her alanında örgütlenme modelini biz Gezi’de gördük. Gezi’nin ardından çok ciddi ekolojik hareketleri de ortaya çıktı. Ekolojiyi sosyalizmin içinde ya da toplumsal mücadelenin içine yedirme çabası içinde olan bir sürü hareket başladı.” Mücella sözlerini, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” diyerek bitirdi.
 
‘EGEÇEP barıştan yanadır’
 
Ege Çevre Kültür Platformu (EGÇEP) Eşsözcüsü Alime Mitap ise, Bergama’daki altın madenine değinerek, 14 yıldır etkili bir mücadele verdiklerini kaydetti. Alime, “EGEÇEP, yaşam savunucusu kurumların ve bireylerin çalışmalarının, çevre sorunlarını ortaklaştırmak için güç birliğini sağlar. Fonlardan para almaz. Giderlerini kendi bileşenlerinin katkılarından sağlar. EGEÇEP anti-kapitalisttir. Yaşamı yok eden ve çevreyi kirleten savaşa karşıdır. Barıştan yanadır. Faaliyetleri barışçıldır. Sürdürülebilir kalkınma değil sürdürülebilir yaşamdan yanadır. Yatay bir örgütlenmeyi ve yereldeki mücadeleyi esas alır. Bileşenimiz olmayan çevre oluşumlarına destek verir” diye konuştu.  
 
“İklimi değil, sistemi değiştirir” ve “Dereler özgür akacak” oturumlarıyla sürecek konferansın ikinci gününde ise “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam”, “Ekoloji mücadelesinin toplumsal ve sınıfsal boyutu” konuları tartışılacak.
 
Konferansın sonuç bildirgesinin ise yarın saat 18.00’de Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde açıklanacağı belirtildi.
 
Öte yandan iki gün boyunca “Tabiatın Çığlığı Karma Fotoğraf Sergisi” konferans salonunun girişinde ziyaret edilebilecek.