Avusturya’da UNESCO mirası ormanlar küle döndü

  • 15:39 4 Aralık 2019
  • Ekoloji
HABER MERKEZİ - Aşırı iklim koşulları beslediği orman yangınları Avustralya’da UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde bulunan ormanlık alanları da yok etti.
 
Avustralya’da Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) Dünya Mirası listesinde bulunan ormanlık alanları aylardır yanıyor. Çok sayıda doğal parkın bulunduğu başta Yeni Güney Galler eyaleti olmak üzere ülkede doğal miras tehdit altında bulunuyor. Yeni Güney Galler’de ulusal parkların yüzde 10’u, şiddetli rüzgarlar, aşırı sıcaklar ve çalı yangınlarında yok oldu.
 
‘800 hektar kül oldu’
 
Temmuz ayı başından bu yana 1,9 milyon hektar alanı kül eden yangın ile 2018 yılındaki yangınlara göre altı kat daha büyük bir alan yok oldu. Yeni Güney Galler eyaleti bünyesindeki ulusal parklarda 800 bin hektar küle döndü. Bir önceki yıl ile kıyaslandığında on kat daha geniş bir alanın yok olduğu anlaşılıyor.
 
‘Ormanlık alanın yüzde 20’si yok oldu’
 
UNESCO tarafından Yeni Güney Galler’de Dünya Mirası listesine alınan 28 doğal rezervden 12’si yangınlardan etkilendi. En fazla tehdit altında olan siteler arasında Sydney yakınındaki Blue Montain ulusal parkı bulunuyor. Blue dağlık bölgesi, bir milyon hektar üzerine kurulu. The Guardian gazetesine göre bu ormanlık alanın yüzde 20’si yok oldu.
 
Sadece 3 Aralık günü Yeni Güney Galler’de 118 noktada orman yangını vardı. Gondwana yağmur ormanları üzerinde de endişeler var. Dünya Mirası’ndaki bu bölgede 360 bin hektar üzerine yayılan 50 doğal rezerv bulunuyor. Söz konusu yağmur ormanları, dünyanın en büyük subtropik bölgesi olarak biliniyor. UNESCO, istisnai jeolojik karakteristik özellikler ve barındırdığı büyük miktarda nadir ve tehdit altındaki türler açısından buranın büyük öneme sahip olduğuna vurgu yapıyor.