Mahalle sakinleri 3 yıldır DSİ’den yanıt bekliyor

  • 09:02 14 Ocak 2020
  • Ekoloji
AĞRI - Doğubayazıt'a bağlı Hasankeyf Mahallesi’nde 3 yıl önce açılan dere yataklarının kapatılması için imza toplayarak DSİ’ye başvuran mahalle sakinleri, “Bize bir yanıt verilmesini, dere yataklarının kapatılmasını istiyoruz” dedi. 
 
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Hasankeyf Mahallesi’nde yaşayan yurttaşlar, yaklaşık 3 yıl önce Devlet Su işleri (DSİ) tarafından açıldığını belirttikleri dere yataklarının kapatılmasını istiyor. Evlerin kanalizasyon giderlerinin aktığı dere yatakları özellikle de çocuklar için risk oluşturuyor. Dere yataklarının kapatılması için sürekli DSİ’ye başvuruda bulunduklarını aktaran mahalle sakinleri, herhangi bir cevap alamadıklarını söyledi.
 
‘Sürekli müracaatta bulunuyoruz kimse cevap olmuyor’
 
Dere yatağı evinin önünden geçen Güneş Demir, “Kaç defa kapatılması için müracaatta bulunduk. Kimse sesimizi duymadı. Evin avlusu su ile doldu. Çocuklarımız için çok tehlikeli. Düşme tehlikesinden dolayı dışarıda oyun dahi oynayamıyorlar. Koku ve pislik hastalıklara neden oluyor. Özellikle yaz aylarında sürekli hastaneye götürüyoruz. Oğlum geçen ay düşerek kolunu kırdı” dedi.
 
Dere yataklarının kapatılması için 400 imza
 
Mahalle muhtarı Mesmegül Özdemir de dere yataklarının kapatılması için imza topladıklarını belirterek, “En az 400 imza topladık ve DSİ’ye dere yataklarının kapatılması için müracaatta bulunduk. Ama bir yanıt verilmedi” diye konuştu.