İklim grevine çağrı: Ya yok olmayı bekleyeceğiz ya da harekete geçeceğiz

  • 09:16 2 Nisan 2020
  • Ekoloji
Gülistan Azak
 
İSTANBUL-  ‘Fridays for Future’ın yarın gerçekleştireceği 5’inci iklim grevine katılım çağrısında bulunan aktivist Elif Ünal, “Ya yok olmayı bekleyeceğiz ya da harekete geçeceğiz. Bu, bizim dünyadaki yaşama karşı bir sorumluluğumuz” dedi.
 
İlk kez Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan ve dört ay içerisinde tüm dünyaya yayılarak on binlerce insanın yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüs (Covid-19) hayatı durdurdu. Peki bu salgınların nedeni ne? Doğa, tahrip edilmesine, talana tepki mi veriyor? Ekolojistlere göre, kapitalist modernitenin neden olduğu ormansızlaşma, habitat değişimi ya da bazı ekosistemlerin yok edilmesi dolaylı olarak da hastalıkların yayılmasına yol açıyor.
 
Sıfır Gelecek’ten iklim aktivisti Elif Ünal, iklim krizinin yansımalarına ve 3 Nisan’da (yarın) düzenleyecekleri greve ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
 
‘Dünyaya karşı bir sorumluluğumuz var’
 
İklim krizi konusunda bilim insanlarının her gün daha da ciddileşen uyarıları, iklim adaletsizliğinin daha da derinleşmesi üzerine birçok kişi ve kurumun yaşananlara “dur” demek amacıyla “Fridays for Future” (Gelecek için Cumalar) hareketi ile bir araya geldiğini belirten Elif, iklim krizinin ancak uyarıların dikkate alınmasıyla son bulabileceğini vurguladı. Hükümetler ve şirketlerin de bu sorumlulukla hareket etmesi gerektiğini ifade eden Elif, “Biz de bu yüzden güçlerimizi birleştirerek taleplerimizi hep birlikte seslendirmek için bir araya geldik. Ben de bu oluşum içerisinde yer alıyorum. Çünkü başka bir seçeneğimiz olduğunu düşünmüyorum. Ya yok olmayı bekleyeceğiz ya da harekete geçeceğiz. Bu, bizim dünyadaki yaşama karşı bir sorumluluğumuz” diye konuştu.
 
Grev etkinlikleri gün boyu sürecek
 
3 Nisan’da küresel bir çağrıyla birlikte tekrar greve çıkacaklarını kaydeden Elif, grevlerini koronavirüs salgını sebebiyle dijital ortamdan gerçekleştireceklerini ifade etti. Türkiye’de böylesi bir grevin ilk kez organize edildiğini dile getiren Elif, büyük heyecanla beklenen grev için gün boyu sürecek etkinlikler planladıkları söyledi.
 
Elif, 5’inci küresel iklim grevinin amacına ve gerçekleştireceği etkinliklere ilişkin şu bilgileri paylaştı: “3 Nisan’da küresel bir çağrıyla birlikte tekrar greve çıkacağız. Başta sokakta yapmayı planladığımız eylemi koronavirüs salgını sebebiyle dijital ortamda yapacağız. Türkiye’de ilk defa böyle bir grev organize ediyoruz. Bunun için de oldukça heyecanlıyız. Gün boyunca sürecek etkinlikler planladık. Sanatçıların mini konserler üzerinden destek vereceği, video konferans ile bir araya geleceğimiz ve canlı yayın üzerinden taleplerimizi seslendireceğimiz bir grev olacak.”
 
‘Yanlışlardan geri dönmek için geç değil’
 
Koronavirüs gibi felaketlerin herkesi eşit bir şekilde etkilemediğine dikkat çeken Elif, iklim krizinin en dramatik kısmının ise bu eşitsizlik olduğunu ifade etti. Elif, deniz seviyelerinin yükselmesi, kuraklık gibi iklim krizleri nedeniyle milyonlarca insanın göç etmek zorunda bırakıldığına işaret ederken, adaletsizliği sonlandırmak, tarih boyunca yapılan tüm yanlışlardan geri dönmek için geç olmadığını ve doğanın insanlara sunduğu şansın iyi değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.
 
‘İklim krizi kimi medya tarafından bilinçli olarak görmezden geliniyor’
 
İklim krizinin son bulmasında medyanın önemine dikkat çeken Elif, ancak kimi medya kuruluşlarının bilinçli olarak bu krizi görmezden gelmesini eleştirdi. Elif, “Hala iklim kriziyle ilgili haberlerde kutup ayısı resimleri kullanılıyor, kutuplar anlatılıyor. Hâlbuki şu anda kutup ayıları da yiyecek bulamadıkları için şehre inmiş durumda. Onlar da iklim krizi gibi kutuplarda değil hayatımızın içerisinde. Gerçekle yüzleşmediğimiz sürece etkili adımları atmamız da mümkün olmayacak” uyarısında bulundu.
 
Elif, son olarak ise “#DijitalİklimGrevi”, “#BuEvdeİklimGreviVar”, “#SıfırGelecek” hashtagleri ile herkesi sosyal medyadan greve destek olmaya çağırdı.
 
3 Nisan’daki grev programı şöyle:
 
* 16.00: Canlı yayın üzerinden basın açıklaması ve konuşmalar, YouTube kanalı üzerinden takip edilebilir.
 
* 17.00: Video konferans ile iklim aktivistleri buluşması
 
* 22.00: Twitter’da hashtag kampanyası
 
* Gün içerisinde sanatçılardan canlı mini konserler.