Kına taşı ile gelen sağlık

  • 09:06 23 Mayıs 2020
  • Ekoloji
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - Dicle’nin köylerinde bulunan kına taşı birçok kişi tarafından bilinmezken faydası ise saymakla bitmiyor. Kına taşının en önemli faydasının ise Kürtçe ‘bîrov’ olarak bilinen kaşıntı rahatsızlığına iyi geldiği yerli halk tarafından aktarılıyor.
 
Özellikle kırsal bölgelerde bulunan kına taşı birçok kişi tarafından duyulsa da görsel olarak neredeyse hiç tanınmıyor. Diyarbakır’ın Dicle ilçesine bağlı olan köylerin tümünde kına taşını görmek mümkün. Kına taşı köylerde en çok çocukların dikkatini çekiyor. 
 
Maliyetsiz ve kolay ulaşılıyor
 
Oldukça değerli ve faydalı olan kına taşı normal kınadan daha katı ve kaya görünümlü. Bu nedenle geçici dövme yapımında sıklıkla tercih ediliyor. Uygulaması son derece kolay olan kına taşına maliyetsiz ve kolayca ulaşılabiliyor. Ayrıca saç bakımı ve doğal renk verici olarak da saç boyası yerine tercih ediliyor. Saçları besleyen ve güçlendiren kına taşı aynı zamanda koyu tonlar için tercih edilebilecek en etkili ve organik boya ürünü olarak da nitelendiriliyor.
 
Kına taşının en önemli özelliklerinden birinin de Kürtçe ‘bîrov’ olarak bilinen kaşıntı rahatsızlığına da iyi geldiği yerel halk tarafından dile getiriliyor. Kına taşının diğer faydaları ise şu şekilde sıralanabilir: “Saç dökülmesini, kepek problemini gideriyor. Saç tellerine hacimli ve parlak bir görünüm kazandırır. Saç diplerinde nem sirkülasyonunu sağlayarak saçların hızlı uzamasına yol açar.”