Havva Ana’nın direnişi sonuç verdi: Yeşil Yol projesi durduruldu

  • 14:36 14 Temmuz 2020
  • Ekoloji
HABER MERKEZİ - Danıştay, Karadeniz’deki 8 kentin yaylalarını birleştirecek Yeşil Yol projesini, yaylaların varlığını yok edeceği gerekçesiyle durdurdu. 
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 2016 yılında onayladığı “Ordu-Trabzon-Rize-Giresun-Gümüşhane-Artvin planlama bölgesini etkileyen çevre düzeni planı revizyonunun”  iptali ve yürütmesinin durdurulması davasında karar verildi. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu,  Karadeniz'deki 8 kentin yaylalarını birleştirecek 2 bin 600 kilometrelik Yeşil Yol projesi, yaylaların varlığını yok edeceği gerekçesiyle durdurdu. 
 
Ayrıca proje kapsamında 40 noktada oteller, restoranlar ve kayak tesislerinden oluşan turizm merkezlerinin oluşturulması planlanıyordu.
 
Danıştay verdiği kararda şu ifadeleri kullandı: “Öngörülen yaylalar arası ulaşım koridorunun, kendi özgün koşulları ve doğal çevresi ile yayla yerleşmelerinin öne çıkmaları yerine, yaylanın tanımı ve niteliğine aykırı bir biçimde yaylalar arasında yatay bir ilişki yaratarak yayla yerleşmelerinin özgünlüklerinin zayıflamasına sebebiyet vereceği sonucuna ulaşılmıştır.”
 
Samsun İdare Mahkemesi de iptal kararı verdi
 
Samsun İdare Mahkemesi İkinci İdari Dava Dairesi de Danıştay’ın kararını örnek göstererek yol yapılmasına izin veren Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu’nun kararını iptal etti. Böylece Ayder - Kavrun ve Samistal yaylaları arasındaki yolların iptaline karar verilmiş oldu.
 
Bölge tahrip edildi
 
Danıştay tarafından durdurulan proje, Karadeniz'de büyük bir alanı tahrip etti.  Dağların patlatıldığı ve proje kapsamında ormanlık alanların yok edilerek yol açıldığı yaylalarda, meralar ciddi zararlar gördü. 
 
Mücadelenin sembolü olmuştu
 
Yeşil Yol projesi, öncelikle bölge halkı olmak üzere tüm Türkiye'de büyük bir tepki ile karşılanmıştı. Birçok şehir protesto gösterileri ile karşı çıkılan Yeşil Yol projesi, Türkiye'nin hafızalarına Havva Ana'nın direnişiyle kazınmıştı. Çamlıhemşin İlçesi Yukarı Kavron ve Samistal yaylaları arasındaki Yeşil yol bağlantısına karşı çıkan bölge halkı iş makinelerinin önüne çıkarak eylem yapmış, "Havva ana" lakabıyla tanınan Rabia Bekar, komandolar eşlinde getirilen iş makinelerinin çalışmasına karşı direnerek Yeşil yol mücadelesinin sembolü olmuştu.
 
Havva Ana'nın, ''Devlet nedir? Devlet yok halk var. Kimdir devlet? Devlet bizim sayemizde devlettir. Ben halkım'' sözleri ise hala hafızalardaki yerini koruyor.