‘Munzur, çocuklarımıza miras bırakacağımız yerdir’

  • 09:02 6 Ağustos 2020
  • Ekoloji
DERSİM - Munzur Gözeleri’nin ihaleye açılmasına tepki gösteren Dersimliler, “Munzur Baba ve gözeler çocuklarımıza miras bırakacağımız yerdir. Direneceğiz ama yıkılmasına, tahrip edilmesine, zarar görmesine izin vermeyeceğiz” dedi.
 
Doğal sit alanı ve Dersimliler için kutsal mekanlardan biri olan Munzur Gözeleri, yok olma tehdidiyle karşı karşıya. Kentte iktidar eliyle hidroelektrik santral ve baraj yapılarak gerçekleştirilen doğa katliamı, kutsal mekanlara ve doğal sit alanlarına da yöneliyor. Kentteki sit alanlarından biri olan Dersim’in Ovacık’ın ilçesinde bulunan ve birinci derece doğal sit alanı içinde kalan Munzur Gözeleri, Tunceli Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün haziran ayında gerçekleştirdiği ihale ile ranta açıldı. İhale ile bölgenin turizme açılması amaçlanıyor. Ancak bölge halkı, kutsal mekanlarının turizme açılmaması gerektiğini, turizme açıldığı taktirde de doğanın kirleneceğini belirterek projeye karşı çıkıyor. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin doğal dengeyi sarsacak olan peyzaj ihalesine karşı Erzurum İdare Mahkemesi’ne başvururken, Dersimliler doğalarına dönük saldırılara ilişkin konuştu.
 
‘Munzur Gözeleri kutsal efsanemizdir’
 
Munzur Gözeleri’nin kendileri için kutsal olduğunu söyleyen Gözeler köyünden Hatice Çelik, “Munzur Gözeleri efsanesi, bizim kutsal saydığımız bir efsanedir. Munzur efsanevi bir insan. Orası bizim ibadet yerimiz, bizim efsanemiz ama artık orayı elimizden alıyorlar ve ticaret merkezine dönüştürmeye çalışıyorlar” dedi. Doğaya dönük saldırılara müdahale edilmesi gerektiğini belirten Hatice, “Köyümüzde akan çaydan ne su içebiliyoruz ne de gözelere gidebiliyoruz. Kendi köyümüz olduğu halde gidemiyoruz” ifadelerini kullandı.
 
‘Bizim ibadet yerimiz’
 
Munzur Gözeleri’nde yaptıkları ibadetlere dair konuşan Hatice, “Gözelerde, tüm köy halkı olarak birleşir Kurban Bayramı’nda kurban keseriz. Kurban olmadığında ise niyazlarımızı pişiririz. Dualarımızı eder, çıralarımızı yakarız. Orası bizim ibadet yerimiz. Herkes gelir orada dua eder. Bizim, Munzur Gözeleri’ne olan inancımız sonsuzdur. Bir dileğimiz olduğunda oraya gider, ondan dileriz. Orası bizim inanç yerimiz” dedi.
 
‘Munzur’umuza dokunulmasın’
 
Gözeler’in ihaleye açılmasını değerlendiren Gülizar Çelik de bu duruma “Munzur’umuza dokunulmasın” diyerek tepki gösterdi. Bölgenin doğasını değiştirecek Gülizar, “Munzur’umuz doğal aksın. Oraya kepçe vurulursa suyumuz güzelliğini kaybeder. Biz böyle mutluyuz ve gelip otel yapmalarını falan istemiyoruz. Doğal bir yer bırakmadılar. Bari bizi köylerimizde rahat bıraksınlar. Bozulmasına izin vermeyeceğiz ve sonuna kadar arkasındayız. Bizi asıp kestiler ama yine de yıldıramadılar” sözlerine yer verdi.
 
‘Biz her şeyimizi Munzur’a borçluyuz’
 
Hürü Şengül, hem Munzur Gözeleri’nin ihaleye açılmasına ve ziyaretçilerin gözeleri kirli bırakmasına ilişkin düşüncelerini paylaştı. Tek isteklerinin, Munzur’un bugünkü haliyle kalması olduğunu dile getiren Hürü, “Kirletilmesin, başka şeyler yapılmasın. Munzur Gözeleri bizim için çok değerli. Orada dua ediyoruz, kömbe dağıtıyoruz, kurbanımızı kesiyoruz. Biz her şeyimizi oraya borçluyuz” ifadelerini kullandı.
 
‘Direneceğiz’
 
“Munzur bizimdir onu bize kimse vermedi” diyen Elif Yıldız ise şunları söyledi: “Munzur bizim yerimizdir. Munzur Babayı hiç kimseye vermiyoruz. Burada öldük, ağladık. Munzur Baba ve gözeler çocuklarımıza miras bırakacağımız yerdir. Herkesin Munzur Babası’dır. Şimdi ise farklı şeyler yapmak istiyorlar oraya. Buna izin vermeyeceğiz. Direneceğiz ama yıkılmasına, tahrip edilmesine, zarar görmesine izin vermeyeceğiz.”