Dersim'de başlanan projeye karşı cem tutulacak

  • 18:23 10 Ağustos 2020
  • Ekoloji
DERSİM - Dersim’in önemli inanç ve tarihi merkezlerinden biri olan Munzur Gözeleri'ni tahrip edecek olan projenin yapımına başlandı. Dersimliler ise projeye tepkilerini cem tutarak gösterecek.
 
Dersim'in Ovacık ilçe sınırları içinde bulunan ve Alevilerin "kutsal" saydığı Munzur Gözeleri'nde yapılmak istenen projeye başlandı. Bölgedeki "görüntü kirliliğini gidermek" iddiasıyla Tunceli Valiliği'nin koordinesinde, Fırat Kalkınma Ajansı (FKA) tarafından hazırlanan ve Erzurum Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca Haziran 2019’da onaylanan projenin yapımına başlandı. Kent halkı, belediyeler ve sivil toplum örgütlerine danışılmadan hazırlanan proje kapsamında, gözelerde ahşap döşenmeye başladı.
 
Munzur Gözeleri'ni tahrip edecek projenin tamamlanması durumunda, gözelere girişlerin ücretli hale getirileceği belirtiliyor.
 
Köylüler cem tutacak
 
Projeye karşı Dersim'de yaşayan yurttaşlar, yarın saat 16.00’da Munzur Gözeleri’nde cem tutacak. Munzur Gözeleri’nin inanç merkezleri olduğunu ve herhangi bir proje yapılmasını istemediklerini tutacakları cem ile gösterecek olan yurttaşlara, bölgeden çok sayıda kurum ile birlikte Munzur Özgür Aksın Meclisi de destek verecek.