‘Doğanın her türlü tahribatına karşıyız’

  • 09:06 17 Ekim 2020
  • Ekoloji
ŞIRNAK - Doğa katliamlarının aralıksız devam ettiği Şırnak’ta şimdi ise mesire alanı millet bahçesine çevrilmek isteniyor. Konuya ilişkin konuşan HDP İl Genel Meclis üyesi Asuman Külter, “Doğa yaratmak istiyorsanız kalan doğamızı yıkmayın, yakmayın” ifadeleriyle tepki gösterdi. 
 
İktidarın bölge illerinde yürüttüğü politikalara her gün bir yenisi ekleniyor. Son süreçlerde ise yürütülen politikaların başında doğa katliamları geliyor. Doğa katliamlarının en yoğun yaşandığı bölge kentlerinden biri olan Şırnak, bir süredir orman yangınlarıyla gündemde. Geçtiğimiz gün başlatılan askeri operasyonun ardından yeniden orman yangınları çıkmaya başladı. 
 
Kent, orman yangınlarıyla bir kez daha gündeme gelirken, öte yandan AKP’ye ait Şırnak Belediyesi tarafından da doğayı tahrip eden ve halkın toplumsal yapısı ile tarihsel belleğini zedelemeyi amaçlayan politikalar yürütülüyor. AKP’li belediye, mesire alanını ranta açarak “Millet bahçesi” yapmayı hedefliyor. AKP’nin belediye meclisine sunduğu önerge, HDP’li meclis üyeleri tarafından reddedildi. Şırnaklılar ise millet bahçesi için neden başka bir yerin değil de mesire alanının seçildiğini sorarak olaya tepki gösterdi. 
 
Konuya ilişkin konuşan HDP Şırnak İl Genel Meclis üyesi Asuman Külter, duruma tepki göstererek, halkı doğa ve kültüründen uzaklaştırmanın amaçlandığını dile getirdi.
 
‘AKP yeşil alanı reklamını yapmak için almak istiyor’
 
Konunun geçtiğimiz ay içerisinde Meclis gündemine geldiğini kaydeden Asuman, komisyon görüşmelerinin ardından teklifi reddetme kararı aldıklarını belirtti. Asuman, bahsi geçen mesire alanının bir önceki dönemde gündeme alınarak doğa alanına çevrildiğini ifade etti. Bu alanın özel alan olması sebebiyle belediyeye tahsis edilmesini doğru bulmadıklarından kaynaklı teklifi reddettiklerini dile getiren Asuman, “İsterlerse bir sürü hazine arazisi var. Değil bir millet bahçesi 10 tane millet bahçesi de yapabilirler. Biz park ve bahçelerin kurulmasına karşı değiliz ama buranın zaten doğa alanı olması sebebiyle de reddediyoruz. Bu konuda taviz vermeyeceğiz. Yapıyorlarsa da başka yerde yapsınlar. AKP zaten var olan yeşil alanı sırf reklamını yapmak için almak istiyor” sözlerine işaret etti.
 
‘Doğamızı yakmayın’
 
“Bu bir doğa katliamıdır” diyen Asuman, Cudi Dağı’nın yakılmasına da dikkat çekti. Asuman sözlerine şu şekilde devam etti: “Cudi Dağı perşembe gününden bu yana yanıyor. Bununla yeni bir provokasyon yaratılmak isteniyor. Doğa yaratmak istiyorsanız kalan doğamızı yıkmayın, yakmayın. Bizi kültürümüzden, doğamızdan, tarihimizden uzaklaştırmak için her türlü kirli oyunları deniyorlar. Bizim de amacımız bu kirli oyunları boşa çıkarmak ve önlemektir. Bu politikalar politiktir.”
 
‘Amaçları rant alanına çevirmek'
 
Mesire alanının halk için bir sosyal alan olduğunu vurgulayan Asuman, “Şırnak’ta bizim sosyal alanlarımız, piknik yapabileceğimiz alanlarımız yasaklandığı için insanlar mesire alanında piknik yapıyor ve zaman geçiriyor. İnsanlar aile ve arkadaşlarıyla orada zaman geçiriyorlar, orada düğün yapıyorlar. Orayı millet bahçesine çevirerek halkı asimile etmek istiyorlar. Halkımız da bu duruma tepkili. ‘Kalan tek piknik yerimizi millet bahçesi yaparak kültürümüzle özdeşleşmiş şeyi elimizden alacaklar’ diyorlar. Bunların asıl amacı millet bahçeleri kurmak değil, şehrin doğal yapısını rant alanına çevirmek, eski kültür ve doğasından uzak yeni bir şehir var etmek istiyorlar. Bu teklif Meclis gündemine yeni geldiğinde ilk tepki halktan gelmişti. Doğanın her türlü tahribatına ve her türlü asimilasyona karşıyız. İl Genel Meclisi olarak doğayı var etmek doğayla özdeşleşmek ve kültürümüzü yeniden kazanmak için elimizden gelen hizmeti yapmaya hazırız” diye konuştu.