Yaz mevsiminin gelmesiyle kadınlar fide ekimine başladı

  • 09:03 25 Mayıs 2019
  • Emek/Ekonomi
Medine Mamedoğlu
 
MARDİN - Nisan ayında etkili olan yağışlar nedeniyle fide ekiminin bir ay geciktiği Derik’te kadınlar, havaların ısınmasıyla tarlaların yolunu tuttu. 
 
Tarım arazileri ve verimli ovası ile tanınan halkın geçimini büyük çoğunlukla tarımsal faaliyetlerden karşıladığı Mardin’de, bahçelerde fide ekimi başladı. Nisan ayında ekilmesi gereken meyve ve sebze fidelerinin etkili olan yağışlar nedeniyle ekiminin geciktiği kentte, halk bahçesinden tarlasına fidelerin ekimine başladı. Doğal güzelliği ve zeytinlikleri ile bilinen Derik’te kadınlar, havaların ısınmasıyla birlikte kolları sıvayarak, bahçelere indi.  
 
Hem ekim hem çapa hem de sulama kadınların omuzlarında 
 
Ramazan ayı olmasına aldırış etmeyen Derikli kadınlar, tarlalarda hem çapa hem ekim hem de sulama yapıyor. Tarlasında komşularının da yardımıyla fideleri ekmeye başlayan Sakine Ezgin, “Normalde ekimi Nisan ayında yapmamız gerekiyordu. Ama çok yağmur yağdı o yüzden şimdiye kaldı fideler. Fideleri alıyoruz çapaladığımız yerlere ekiyoruz. Sonrada suluyoruz. Güneş açtı zaten artık. Sadece ben değil bütün kadınlar şimdi tarlalarında bu fideleri ekiyorlar. Bu ekimden sonra sulama daha sonra da toplama var. Yazın sonunda da zeytin hasadımız başlıyor” dedi.
 
‘Mevsim değişimleri zeytin ve bahçe hasadını olumsuz etkiliyor’
 
Son yıllarda değişen mevsim koşulları ve kuraklık nedeniyle bahçelerinden ve zeytin ağaçlarından eskisi gibi verim alamadıklarını söyleyen Sakine, “Eskisi gibi sular akmıyor, yazın da çok sıcak olduğu için ağaçlarımız ve fidelerimiz çok iyi yetişemiyor. Normalde zeytin ağaçlarının şimdiye yeşillenmesi gerekirken, çoğu daha olgunlaşmadan çürüyor. Burada ki insanların geçim kaynağı bu ama bu da gittikçe ilgisizlikten ve hava koşullarından dolayı yok oluyor” diye konuştu.