Gübredeki maliyet artışı üretimi düşürüyor

  • 09:05 17 Haziran 2019
  • Emek/Ekonomi
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - Gübre maliyetlerindeki artış çiftçiyi az maliyetli ürünlere yönlendirirken, bu yıl buğday üretimi 2 milyar ton geriledi.
 
Gübre maliyetleri arttı, üretici yıllardır ektiği buğdaydan vazgeçti ve daha az gübre kullanacağı ürünlere yöneldi. Gübrenin bir yıl neredeyse yüzde 100 zamlanması nedeniyle çiftçi, buğday yerine bakliyat ekmeyi tercih ediyor. Gübre fiyatları 2018 yılında 65 lira iken, 2019 yılında yüzde 84 zam oranıyla 125 liraya yükseldi. Girdi maliyetlerinin artmasıyla geçen yıl 6 milyar ton olan gübre tüketimi, 4 milyar tona geriledi. Bu da bu seneki buğday üretiminin 2 milyar ton daha az olması anlamına geliyor. Çiftçi-Sen üretimdeki düşüş tahminini 2 milyar ton olarak açıkladı. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verileri de düşüş alarmını doğruluyor. Buğday üretimi geçen yıl 20 milyon ton iken, bu yıl ise 19,5 milyon ton geriledi.
 
'Çiftçi muhtaç hale getirildi’
 
Konuya ilişkin konuşan Ziraat Mühendisi Gülçin Yaşa, çiftçinin Tarım Bakanlığı’nın desteklerine muhtaç hale getirildiğini belirtti. Çiftçinin ayakta kalabilmesi adına ödenen destek ödemelerinin de Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından düzensiz bir şekilde ödendiğini aktaran Gülçin, destek politikalarının yeterlilik düzeyi ve planlanma aşamalarının diğer tarım kuruluşları ve sivil toplum kuruluşlarının dışında tutularak belirlendiğini söyledi. 
 
Gülçin, "Örneğin geçen yıl ödenmesi gereken pamuk desteğinin geç ödenmesi ve aynı desteğin yüzde 30 kesilerek ödenmesi neticesinde çok sayıda pamuk üreticisi dar boğaza girmiştir. Prim ve gelir desteğinde en önemli kriterlerden biri olan verim miktarı Bakanlık tarafından ürün ekimi yapıldıktan sonra 100 ve 150 kilo arası düşürülmesi neticesinde çiftçilerimiz zarar etmektedir. Tarım kanunun 21'inci maddesi gereğince milli gelirin en az yüzde biri oranında destek verilmesi gerekirken verilen destekler milli gelirin yüzde 0,5'ini geçmemektedir. Diğer bir ifade ile çiftçiden alınan mazot vergisi ödenen desteklemelerden çok yüksek orandadır" dedi.