Tatvan esnafı krizle boğuşuyor: Her gün soframızdan bir şey eksiliyor

  • 09:14 20 Haziran 2019
  • Emek/Ekonomi
Zeynep Turgut 
 
BİTLİS- Ekonomik kriz nedeniyle işlerinin durduğunu ve iflasın eşiğine geldiklerini belirten Tatvanlı kadın esnaf, “Gün boyu müşterinin gelmediği zamanlar oluyor. Her gün soframızdan bir şeyler eksiliyor. Bir an önce çözüm bulsunlar” dedi. 
 
Bitlis’in turizm merkezi olan Tavan’da ekonomik kriz esnafı iflasın eşiğine getirdi. Kadın esnaf, ekonomik kriz derinleştikçe işlerin durma noktasına geldiğini belirterek, iktidarın politikalarının krizi daha da derinleştirdiğini söyledi. 
 
‘Yemek malzemelerini alamıyoruz’
 
7 yıllık esnaf Sema Barut, son yıllarda çok zorlandıklarını belirterek, “Ekonomik krizden en çok biz kadınlar etkilendik. Eskiden gece gündüz çalışırdık durmadan. O kadar çok müşterimiz vardı ki yemekleri yetiştiremiyorduk. Bir çay içecek vaktimiz yoktu olmazdı. Ama şu anda öyle bir şeyi görmek mümkün değil. Sabah açıyoruz akşama kadar ya bir iki müşteri gelir ya da gelmez. Öyle bir durumdayız ki yemek malzemelerini alamıyoruz. Özellikle de Tatvan gibi küçük yerler iflasın eşiğinde. Bu krizin son bulması için önemli adımlar atılmalı ve ciddi yaklaşılmalıdır” dedi. 
 
‘İş yok esnaf bitme noktasında’
 
Tandırda ekmek pişirerek geçimini sağlayan Türkan Kılıç, krize karşı etkili politikaların izlenmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları dile getirdi: “Biz sabah erken kalkar iş başı yaparız. 3 kadın beraber çalışıyoruz. Akşama kadar durmadan çalışıyoruz. Ekmek pişirerek eve bir şeyler kazandırmak istiyoruz. Ama emeğimizin karşılığını ekonomik krizden kaynaklı alamıyoruz. Una her gün zam yapılıyor ve artık un alamıyoruz. Eskiden durumumuz iyiydi ama şimdi çok kötü bir durumdayız. İş durmuş. Çalışıyoruz ama bir şey alamıyoruz. Aldığımız parayla ancak eve bir şeyler alabiliyoruz. Tatvan’daki esnaf bitme noktasına gelmiş.” 
 
Her gün soframızda bir şeyler eksiliyor’
 
Esnaf Yeter Kutiye de, krizden en çok kadınların etkilendiğine dikkat çekerek, “Çünkü evin ekonomisini oluşturan kadınlardır. Her gün soframızda bir şey eksiliyor. Eskiden çeşit çeşit yemekler yapardık ama şuan bir çeşit yemek bile yapamıyoruz. Yoktan var etmeye çalışıyoruz. Sebze ve gıdaya zam yaparak ekonomik krizi daha da derinleştiriyorlar. İlk olarak zamların durması gerekir ve ekonomik krizi çözme noktasında çaba gösterilmelidir” diye konuştu. 
 
‘Bir kilo domates alamıyoruz’
 
Lokantada ev yemekleri yaparak evini geçindiren Resime Baran ise, daha önce 50 TL’ye yaptığı alışverişte ihtiyaçlarını karşılarken şimdi alamadıklarını dile getirdi. “Artık bu paraya bir kilo domates dahi alamıyoruz” diyen Rasime, “Kiramızı ödeyemiyoruz. İşlerimiz durdu. Eskiden geçimimizi hayvancılıkla yapardık ama bu son yıllarda yayla yasaklarından kaynaklı hayvancılık da bitirildi. Şehirde de yaşanılmıyor her şey pahalı. Böyle giderse iş yerlerimizi kapatıp gidip evlerimizde oturacağız.  Çocuklarımız üniversiteyi bitirmiş ama atamaları yapılmıyor. Her taraftan zulmediyorlar. Bu politikaların son bulması gerekir. Bu politikalar ülkeye zarar veriyor. Türkiye ekonomisinin bir an önce iyileşmeye ihtiyacı var” dedi.