Mardin kirazı eski verimini kaybetti!

  • 09:10 22 Haziran 2019
  • Emek/Ekonomi
Medine Mamedoğlu
 
MARDİN - Mardin’de yaz ayı ile birlikte bahçelerde olgunlaşan kirazlar, pazarlarda ve yol kenarlarında yerini aldı. Bu sene aşırı yağış nedeniyle bakımı yapılamayan kiraz ağaçları verimini kaybederken, kadın emekçiler, “Bu sene verim azaldığı için emeğimizin karşılığını da alamadık” dedi.  
 
Dillerin, dinlerin ve kültürlerin kenti olan Mardin Ovası’nda, yaz ayının gelmesiyle birlikte meyve sezonu da başladı. Dağları ve verimli toprakları ile bilinen kentte, en çok yetişen ve satılan meyve olan kiraz pazarlarda yerini aldı. Köylerde ve ilçelerde neredeyse bütün bahçelerde yetişen kiraz, ailelerin hem besin hem de geçim kaynağı. Yol kenarında çocukların sattığı kirazın yetişmesi ise uzun zaman alıyor. Bu sene Nisan ayında etkili olan yağışlar nedeniyle çiftlerin sürülemediği kiraz bahçelerinde verim hayli düşük. Çoğu ağacın kiraz vermediği verenin de kurtlu olduğu kente çiftçiler olanla geçimini sağlamaya çalışıyor.
 
Savur yolunda Zinar (Dağ) adlı bir yerde yüzlerce ağaçlık kiraz bahçesinde çalışan kadınlar, gün boyu topladıkları kirazların emeklerinin karşılığını vermediğini ve gelirin bir hayli azaldığını belirtti.
 
‘Bu sene fazla verim yok’
 
Kiraz toplayan kadınlardan Mülkiye Admış, “Ağaçlar kendi kendine büyüyor. Ama bunların sürülmesi bakımı ve sulanması var tabi ki. Yağan yağmurdan sonra bahar sonunda ve yaz başında toplamaya başlıyoruz. Bu sene çok fazla verim yok. Çoğu kiraz boşuna gitti hepsi bozuldu ya da büyümedi. Yağmurdan dolayı ağaçların toprakları sürülemedi o yüzden kirazlar da güzel olmadı. Biz bunları toplayıp satıyoruz. Başka şehirlere gidiyor. İnsanlar buranın kirazlarını çok seviyor. Çoğu insan bahar ayında bu kirazları yemek ve satın almak için buraya geliyor” diye konuştu.
 
‘Emeğimizin karşılığını alamıyoruz’
 
Yüksel Cırık da, çalışma koşullarına değinerek, şunları söyledi: “Yüzlerce kiraz ağacı var burada. Bunları toplamamız da günler alıyor. Sabah saat 06.00’da gelip akşam saat 19.00’da evlerimize gidiyoruz. Çok zorluk çekiyoruz gerçi zor olmayan bir iş yok. Ama bu sene verim az olduğu için topladığımız kirazlar bu emeği karşılamıyor.” 
 
‘Fazla olanları satıyor kalanları kendimize ayırıyoruz’
 
Mizgin Admış ise, bu sene toplanan kirazların verim azlığına dikkat çekerek, “Çok olduğu zaman kasalarla satıyoruz. Kalanları da evlerimize götürüyoruz. Satın alanlarda bunları farklı şekilde kullanıyor. Reçel, meyve suyu ve vs. farklı şeyler için kullanıyorlar. Bunların kırmızısı dışında sarıları da var. Bunları topladıktan sonra sarıları oluyor sonra onları topluyoruz bu yaz sonuna kadar devam ediyor. Bu sene verim çok yok ve yağan yağmur yüzünden verim de çok az oldu. Tarlalarımızı iyi süremedik” dedi.