Kadınların kurduğu Sarya Kadın Kooperatifi üretime başladı

  • 09:08 26 Haziran 2019
  • Emek/Ekonomi
Medine Mamedoğlu
 
MARDİN - Seçimlerin ardından projelerini hayata geçirmeye başlayan Mazıdağı Belediyesi, 3 kadınla Sarya Kadın Kooperatifi’ni kurdu. Çiftçilerin gönüllü olarak verdikleri tarım arazilerinde kendi bütçeleriyle ekime başlayan kadınlar, yüzlerce kadına ulaşarak pazar oluşturmayı hedefliyor. 
 
2016 yılında kayyım atanan belediyelerden biri olan Mardin’in Mazıdağı Belediyesi, 31 Mart yerel seçimlerinden sonra halkın iradesiyle geri alındı. 3 yıl boyunca kadına sıfır ödeneğin ayrıldığı ilçede, geri alınan belediyenin ilk projesi ise istihdam alanı yaratmak amacıyla kurulan Sarya Kadın Kooperatifi oldu. 3 kadınla oluşturulan bütçeyle 30 dönümlük araziye yeşil fasulye ekmeye başlayan kooperatifin birden fazla köye ve yüzlerce kadına ulaşacağını belirten Belediye Eşbaşkanı Nalan Özaydın, birkaç ay önce ektikleri fasulyelerin filizlenmesinin dahi kendilerini çok heyecanlandırdığını söyledi. 
 
Nalan, önümüzdeki günlerde kooperatif kapsamında yapacakları çalışmalar için sabırsızlandıklarını kaydetti. 
 
3 kadınla ilk proje başlatıldı 
 
Bir çiftçinin açtıkları kooperatif için gönüllü olarak 30 dönümlük arazi verdiğini ve ilk işlerine başladıklarını ifade eden Nalan, seçim sürecinde kooperatif projesi ile ilgili olarak sürekli halkı bilgilendirdiklerini söyledi. Seçimlerin ardından belediyenin geri alınmasıyla birlikte çalışmalara başladıklarını aktan Nalan, “Biz buna 3 kadınla başladık. İlk başta 30 dönümlük bir araziyi gönüllü bir çiftçiden alarak yeşil fasulye ektik. Geçtiğimiz günlerde ektiğimiz fasulyeleri her gün gelip kontrol ediyoruz. Çok heyecanlıyız. Fasulyelerimiz filizlenmeye bile başladı. 3 kadınla başladık ama sayımız gün geçtikçe daha da artıyor. İlçedeki kadınlar bu emeğin bir parçası olmak istiyorlar. Bunu beraber başardık beraber yaptık. Kadınlar bununla hem evlerine bir şey götürmek hem de ekonomik özgürlüklerini elde etmek istiyorlar” dedi.
 
‘Yüzlerce kadına ulaşmayı hedefliyoruz’
 
Bu projeyi ilçede bulunan bütün köylere yayarak yüzlerce kadına ulaşmayı hedeflediklerini dile getiren Nalan, önümüzdeki hafta başka bir arazide turşuluk biber ekmeye başlayacaklarını aktardı. Nalan, “Çalışma yapacağımız daha 7 köyümüz ve 100 dönümlük arazimiz var. Bunlar ilçedeki çiftçilerimizin ücretsiz kadın kooperatifine verdiği araziler. Biz bunun için resmi işlere yeni başladık. Bu işte belediye sadece destekleyen pozisyonda olacak. Para konusuna gelince bizler kendi kazandığımız paraları bu tarlaya veriyoruz. Bu işe bir yerlerden yüksek paralar alarak başlamadık. Kimse kooperatifleşmeyi gözünde büyütmesin. Biz bu işe çok küçük bir bütçe ile başladık. Kendi kazandığımız paralarla tohum alıp bu tarlaya o şekilde başladık. Ekimimizi de bu şekilde yaptık. Bizler ilçenin her yerinde kadınlarla birlikte bu kooperatifi daha da yaygınlaştıracağız” diye konuştu.
 
‘Mahsuller için iki pazar oluşturacağız’
 
Ekimlerden alacakları mahsuller için de şimdiden iki pazar yeri açmayı planladıklarını belirten Nalan, “Biz bu ekimlerin satılması için bir pazar oluşturmayı düşünüyoruz. Şu an pazar için belirlediğimiz iki yer var. Elde ettiğimiz ürünleri oralarda satacağız. Satacağımız ürünlerden elde edeceğimiz gelirle de kadınlara istihdam alanı sağlayıp genç kadınların eğitiminde kullanacağız” ifadelerini kullandı.
 
‘El ele verip çalışacağız’
 
Kooperatifte yer alan kadınlardan Hamdiye Kapçak ise, bu proje için dünden hazır olduklarını bu nedenle bütün kadınlarda heyecan uyandırdığını ifade etti. Hamdiye, proje ile ilgili şöyle dedi: “Seçim sürecinde bu zaten projelerimiz arasındaydı. Mazıdağı’nı kadın çalışmaları ile kadın kentine dönüştüreceğiz. Bu kooperatife de böyle karar verdik. Şimdilik sadece 30 dönümlük bir arazi ile başladık ama hem kadın sayımız hem de çalışmalarımız ileride daha da büyüyecek. Daha ilk çalışmamız olmasına rağmen kadınlardaki heyecanı görebiliyoruz. Kayyım döneminde 3 yıl boyunca burada kadınlara hiç ödenek bile ayrılmadı hiçbir şey yapılmadı. Şimdi biz ilçedeki kadınlarla bu zamanın hepsini telafi edeceğiz. En önemli amaçlarımızdan biri buradaki kadınlara istihdam alanı oluşturmak. Tarımla başka bir şeyle ne olursa kadınların ekonomilerini sağlamaları için el ele verip çalışacağız.”